İzmir Bademli Ethem Ağa Konağı restorasyon projesi
The restoration project of Ethem Aga Mansion in Bademli, Izmir
- Tez No: 350615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEGAN KAHYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 407
Özet
Bademli beldesinin önemli bir mimari örneği olan Ethem Ağa Konağı, özgünlük ve korunmuşluk açısından incelenerek konumlandığı mimari doku içinde ele alınmıştır. Ethem Ağa Konağı'nın da içinde bulunduğu Kentsel Sit Alanı'na yönelik hazırlanan Koruma Amaçlı İmar Planı 28 Eylül 2011 tarihinde İzmir II numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan Bademli, aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği'nin de bir üyesidir. Bu anlamda; geleneksel konut mimarisinin örneklerinden birinin korunmasına ve yaşatılmasına odaklanan bu çalışma, Bademli'nin ihtiyaçlarının ve beklentilerinin ön planda tutulduğu bir öneri niteliğindedir.Taş ve ahşap yapım tekniklerinin kullanıldığı konakta rölöve çalışmaları yapılarak yapının mimari açıdan tanınması, mevcut hasarlarının tespit edilmesi ve hasarlara yönelik gerekli çözümlerin üretilmesi hedeflenmiştir. Bu süreçte, yerinde alınan ölçülere göre yapılan çizim ve fotoğraf ile belgeleme aşamalarını kapsayan rölöve teknikleri kullanılmış; yapıdan alınan malzeme örnekleri üzerinde laboratuvar ortamında gerçekleştirilen biyolojik analizler sonucundae yapının malzeme ve hasar çeşitleri açısından detaylı olarak tanımlanması sağlanmıştır.Ethem Ağa Konağı'nın konumlandığı toprakları daha iyi anlamak amacıyla yörenin coğrafi özelliklerine ve geçirdiği tarihsel gelişime de değinilmiştir. Ayrıca bölgenin başlıca anıtsal mimari örnekleri kısa tarihçeleriyle aktarılmaya çalışılmıştır. Yapım teknikleri, malzemeleri ve biçimleri hakkında bilgi verilerek geleneksel mimari, örneklerle incelenmiştir. Bu incelemeler temel alınarak Ethem Ağa Konağı'nın iki farklı döneme ait restitüsyon projeleri hazırlanmıştır. Konağın hasarlarının onarılmasına yönelik müdahale analiz paftalarının hazırlanmasının ardından yapının özgünlüğünü korumayı esas alan ve kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan çözümler içeren bir restorasyon projesi öneri niteliğinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ethem Aga Mansion, one of the most important examples of the historical and architectural values of Bademli is the subject of examination in terms of originality and preservation quality. Ethem Ağa Mansion is located in the urban site of Bademli and the related conservation plan has been approved by the İzmir Conservation Council of the Ministry of Culture and Tourism on September 28, 2011. Bademli Municipality is also a member of The Union of Historical Towns. In this context, the research focusing on conservation and sustainability of the traditional residential architecture of Bademli serves as a proposal based on the needs and expectations of the residents.During the survey research on the mansion, built with masonry and wooden structure techniques, the aim was to understand the architectural features and to identify current deteriorations in the building and thereafter to find appropriate and compatible solutions. Procedures utilized include survey techniques such as drawing the plans, sections and facades of the building following measurement as well as documenting with photographs. Biological analyses on material samples taken from the mansion have provided results to define the types of materials used in the building and the types of deteriorations that have occurred.The thesis also included are the geographical characteristics and historical development of Bademli and a short introduction to its monumental architecture. The traditional architecture of Bademli has been analyzed by examining construction techniques, materials and forms of various local buildings. Two restitution projects from different periods have been prepared for Ethem Aga Mansion and intervention decisions related to the deteriorations have been defined. Thereafter a restoration project including solutions to preserve the building and to address the residents? needs has been proposed.