Kurumlar vergisinin müteşebbis tercihleri üzerine etkileri
The Impacts of corporated income tax on entrep reneurial choises
- Tez No: 51055
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET TOSUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Doğu blokunun yıkılması ve piyasa sisteminin hakim ekonomik sistem konumuna gelmesiyle ortaya çıkan gelişmeler hemen hemen tüm ülkeleri, farkh boyutlarda da olsa etkilemiştir. Bu gelişmeler piyasa sisteminin felsefesine de uygun olarak özel teşebbüsün ön plana çıkması sonucunu doğurmuştur. Diğer taraftan GATT anlaşmasının imzalanmasıyla özel teşebbüsün hareket alanının genişlemesi ve bu gelişmede temel unsur konumuna gelmesi dikkatleri bu alana yönlendirmiştir. Bununla beraber, herşeyin piyasa ekonomisi ve özel teşebbüse bırakılmasının bazı potansiyel sorunları da beraberinde getirmesi, müteşebbuslerin yönlendirilmesi gereğini ortaya çıkarmıştır. Bu tezin amacı, yukarıda ifade edilen gereğe uygun olarak, kurumlar vergisinin müteşebbis tercihlerinin yönlendirilmesindeki etkinliğini değerlendirmektir. Bu çerçevede Kurumlar Vergisinin müteşebbislerin yatırım, istihdam, üretim, dış ticaret gibi alanlarda yönelik alacağı kararlar ve bunların kurumlar vergisine ilişkin düzenlemelere karşı duyarlılığı incelenmiştir. Bu çerçeve çalışmamızda öncelikle ülkemiz Kurumlar Vergisi içinde yer alan ve müteşebbüs tercihlerini etkileyen temel hükümler belirlenmiş, daha sonra ise bu hükümlerin müteşebbis tercihleri üzerindeki etkileri çeşitli boyutlarıyla, istatistiki verilerin ışında değerlendirilmiştir. Bu incelemeler sonucunda, ülkemizde kurumlar vergisinde yapılan düzenlemelerin müteşebbis tercihlerinin yönlendirilmesinde yeterince etkili olamadığı gibi vergi hasılatını da azalttığı ortaya çıkmışür. Bunun yerine düşük faizli kredi, yatırım indirimi, amortisman oranı ve uygulama şekilleri gibi diğer unsurlarının kullanılmasının daha rasyonel ve etkili olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Collapse of the Eastern Block and the market system becaming the dominant economic factor along with the developments arising out of this issue, have influenced almost all the countries around the globe in diversified dimensions. These developments have caused the private enterprise to come to the forefront in conftrmity with the philosophy of the market system. On the other hand, the vast activity area of the private enterprise has expanded with the signing of the GATT Agreement, which this has attracted the attention towards this area and caused this development to be the basic element of the matter. However, leaving everything to the market economy and the private enterprise, have caused to bring to light some potential problems the due necessity of putting the entrepreneurs in the right direction. The aim of the this study, in corfirmity with the foregoing reality is to augment the effectiveness in directing the entrepreneurs priorities in terms of the corporation tax. The decision to be taken in the fields of entrepreneurs investment, employment, production and foreign business have been assessed and the sensibility relative to the arrangements for the corparation tax has been ascertained, With the structural study the basic principles influencing the entrepreneurs choices contained in the corporate tax have been determined and later the impacts on the entrepreneurs choices have been assessed together with the diversified dimensions under the light of the statistical data. As a result of the vast studies carried out the orientation of the entrepreneurs choices relevant to the arrangements made in connection with the corparate tax in our country have not been effective enough, and which also proved that this procedure has caused the tax revenues to be decreased in the long run. Instead it has been understood that the usage of low interest credits, investment allowance, rate of depreciation and the application plans have proved to be more rational and effective tools.