Acil serviste kronik digoksin toksisitesi tanısı alan hastaların geriye dönük incelenmesi
Retrospective study of patients diagnosed with chronic digoxin toxicity in the emergency department
- Tez No: 510582
- Danışmanlar: PROF. CÜNEYT AYRIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Digoksin kalp yetmezliği (KY) tedavisinde, uzun süredir kullanımda olan ucuz bir ilaçtır. Digoksin toksisitesi kasıtlı ya da kasıtsız aşırı alımla akut şekilde ya da tedavi sırasında meydana gelen kronik toksisite şeklinde gelişebilir. Bu çalışmanın amacı yüksek serum digoksin seviyesi tespit edilen hastaların klinik özelliklerini saptamaktır. Bu retrospektif çalışma, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi (MÜTFH) Acil Tıp Anabilim Dalına 01.01.2012-31.07.2017 tarihleri arasında başvuran, kan digoksin düzeyi 2.0 ng/ml üzerinde olan, 18 yaş ve üzeri hastalar dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, başvuru nedenleri, laboratuvar bulguları ve acil servis sonlanımları önceden hazırlanan formlara kaydedildi. Ayrıca hastalar 65 yaş üstü ve altı olmak üzere iki gruba ayrılarak ayrıca karşılaştırma yapıldı. Çalışmaya, 79 erkek, 188 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 73.5 ±12.1 idi. Klinik semptomlar sıklık sırasına göre nefes darlığı %35.1, gögüs ağrısı %23.4 ve bulantı-kusma %22.9 idi. En sık yandaş hastalık kalp yetmezliği (%76.6) iken ikinci sırada hipertansiyon (HT) (%71.3) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Digoksin is a cheap drug that has been used in treating coronary failures for a long period of time. Digoksin toxicity can show itself as acute toxicity due to intentional or unintentional overdosing; or chronic toxicity that happens during treatment. This study aims at identifying clinical characteristics of the patients with high serum digoksin levels. This retrospective study involved patients 18 years old and above visiting Mersin University Faculty of Medicine Hospital Emergency Medical Department with a blood digoksin level over 2.0 ng/ml between 01.012012 and 31.07.2017. Patients' demographic characteristics, causes of hospital visits, laboratory findings and emergency care finalizations are all recorded on pre-prepared forms. Moreover, patients are divided into two groups as above and below 65 years old for additional comparison. The study involved 79 males with a total of 188 patients. The mean age of the patients was 73.5 ± 12.1. Most frequent clinical symptoms were shortness of breath 35.1%, chest pain 23.4% and nausea-vomiting 22.9% respectively. It was found that heart failure (76.6%) and hypertension (71.3%) were the two most frequent accompanying illnesses.