Hiperlipidemili çocuklarda serum arginaz aktivitesinin kan lipitleri ile ilişkisi
Relationship between serum arginase activity and blood lipids in children with hyperlipidemia
  1. Tez No: 510609
  2. Yazar: ÖZLEM BAKIRCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL GEYİKLİ ÇİMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışma hiperlipidemili çocuk hastalarda, esansiyel olarak bulunan arginin amino asidini üre ve ornitine çeviren, hidrolitik bir enzim olan arginazın aktivitesini incelemek ve kan lipitleri ile ilişkisini irdelemek amacıyla planlandı. Hiperlipidemi, plazma lipitlerinin ve aterojenik lipoproteinlerin çeşitli nedenlerden dolayı yükselmesiyle oluşan bir durumdur. Materyal-Metod: Çalışma grubu yaşları 0-18 arasında olan 41 hiperlipidemili hasta ve 50 sağlıklı çocuktan oluşturuldu. Çalışmaya dahil edilen çocuklardan alınan serum örneklerinde arginaz enzim aktivitesi tiyosemikarbazid diasetil monoksim üre (TDMU) yöntemi ile ölçüldü. Tanısı önceden pediatri kliniği tarafından konulan hasta grubunun ve sağlıklı grubun trigliserit, LDL-K, HDL-K ve total kolesterol düzeyleri ölçüldü ve klinik tanıyla teyit edildi. Bulgular: Hasta ve kontrol grupları arasında arginaz enzim aktivitesi incelendiğinde farklı olmasına rağmen bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunamadı (p=0,777). Sonuç: Bu çalışmada hiperlipidemili hastaların arginaz enzim aktivitesinin lipit seviyeleri ile anlamlı bir ilişkisinin olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to examine the activity of arginase, a hydrolytic enzyme that converts essential arginine amino acid, urea and ornithine, and to investigate its association with blood lipids in hyperlipidemic pediatric patients. Hyperlipidemia is a condition caused by elevated plasma lipids and atherogenic lipoproteins due to various causes. Materials and Methods: The study group consisted of individuals aged 0-18 years; 41 patients with hyperlipidemia and 50 healthy children. In the study, arginase enzyme activity was measured by thiosemicarbazide diacetyl monoxime urea (TDMU) method in serum samples taken from children included. The triglyceride, LDL-C, HDL-C and total cholesterol levels of the patient group and the healthy group whose diagnosis was previously determined by the pediatric clinic were measured and confirmed clinically. Results: When arginase enzyme activity was examined between patient and control groups, although there were different results, this difference was not statistically significant (p=0.777). Conclusion: In this study, it was concluded that hyperlipidemic patients had no significant association with lipid levels of arginase enzyme activity.