Farklı kraniofasial büyüme modellerinde diş-çene-yüz sisteminin sert doku özelliklerinin incelenmesi
Investigation of hard tissue properties of dental-jaw-face structures in different craniofacial growth models
  1. Tez No: 510610
  2. Yazar: BANU KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN METİN DAĞSUYU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı büyüme özelliklerine sahip bireylerin sert doku yapılarının konumsal ve boyutsal açıdan üç boyutlu değerlendirilmesinin yapılması ve farklılığın hangi bölgelerden kaynaklandığının belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmanın materyali 135 hastadan oluşmaktadır. Bireyler, dik yönde S-MidGo/N-Me oranına göre hiperdiverjan (n=45), hipodiverjan (n=45), normodiverjan (n=45) olmak üzere üç gruba ayrılmışlardır ve belirlenen parametreler doğrultusunda açısal ve boyutsal ölçümler yapılmıştır. İkiden fazla alt kategoriye sahip bağımsız grupların karşılaştırılması sırasında, verilerin dağılımı normal ise ANOVA, normal değil ise Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Bulgular: Hiperdiverjan bireylerde maksilla ve mandibulanın daha retrüziv olduğu bulunmuştur. Mandibular ölçümlerde ramus uzunluğunun hiperdiverjan bireylerde azaldığı, hipodiverjan bireylerde arttığı bulunurken, korpus uzunluğunda farklılık bulunmamıştır. Yüzün dik yön boyutları ile yatay yön arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç: Farklı büyüme paterni gösteren bireylerin üç boyutlu değerlendirilmesinde sert doku yapılarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Çalışmamızda dik yöndeki büyüme modellerinin hem sagital hem de yatay yönde üç boyutlu değerlendirilmesi yapılmıştır. Ancak bu alanda daha çok çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to make three dimensional evaluation of hard tissues of individuals with different growth characteristics in terms of position and dimension and to determine from which regions the difference originated. Material and Method: The material of the study consisted of 135 patients. These individuals were divided into three groups as hyperdivergent (n = 45), hypodivergent (n = 45) and normodivergent (n = 45) according to the ratio of S-MidGo / N-Me in the vertical direction and angular and dimensional measurements were made in the direction of the determined parameters. When independent groups with more than two subcategories were compared; ANOVA was used if the distribution of data was normal, and Kruskal Wallis Test was used if the data were not normal. Results: It has been found that maxilla and mandibula are more retrusive in hyperdivergent individuals. In mandibular measurements; there was no difference in corpus length but ramus length decreased in hyperdivergent individuals, while increased in hypodivergent individuals. There was no significant relationship between vertical dimension of the face and horizontal direction. Conclusion: Three-dimensional evaluation of individuals with different growth patterns revealed significant differences in hard tissue structures. Three-dimensional evaluation of the vertical growth models in both sagittal and horizontal directions was made in our study. However, further research is needed in this area.