Transkateter aort kapak implantasyonu'nun inflamatuar yanıt üzerine etkisi
The effect of transkateter aort valve implantation oninflammatory response
- Tez No: 510613
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TÜRKAY ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Transkateter aort kapak implantasyonu (TAVİ), cerrahi girişim açısından yüksek riskli olan, ameliyat edilmesi mümkün olmayan veya ek hastalıkları nedeni ile ameliyat şansı olmayan semptomatik aort darlığı (AD) hastalarında cerrahiye alternatif yeni bir tedavi yöntemi olarak klinik uygulamaya girmiştir. AD hastalarında artmış olan inflamatuar biyobelirteclerin kısa ve uzun dönem olumsuz sonuçlar ile ilişkisi gösterilmiştir. Tek merkezli ve retrospektif çalışmamızda TAVİ uygulanan hastaların erken ve geç dönem klinik, ekokardiyografik ve sistemik inflamatuar parametlerdeki değişim değerlendirildi. Çalışmaya 1 Ocak 2016 ile 1 Ocak 2018 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama Ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'na başvurup, semptomatik ciddi AD nedeniyle TAVİ işlemi uygulanan, dahil etme ve hariç tutma kriterlerine uygun 32 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, perioperatif ve postoperatif, ekokardiyografik ve laboratuvar bulguları tek değişkenli ve çok değişkenli analizlerle incelendi.
Özet (Çeviri)
Transcatheter aortic valve implantation (TAVI) has entered into clinical practice as an alternative to surgical treatment in patients with symptomatic aortic stenosis (AS) who are at high risk for surgical intervention and can not be operated on or who have no chance of surgery due to additional diseases. It has been shown that the increased shortening of the inflammatory biomarkers in AS patients is associated with adverse outcomes. In our single center and retrospective study, the changes in early and late clinical, echocardiographic and systemic inflammatory parameters of patients undergoing TAVI were evaluated. Thirty-two patients who were admitted to the study from January 1, 2016 to January 1, 2018 were admitted to Mersin University Medical Faculty Medical Practice and Research Hospital Department of Cardiology and complied with inclusion and exclusion criteria for TAVİ treatment due to symptomatic severe AS. The demographic characteristics, perioperative and postoperative echocardiographic and laboratory findings of the patients were analyzed by univariate and multivariate analyzes.