Aort stenozu olan hastalarda transkateter aort kapak implantasyonunun kalp hızı değişkenliği üzerine kısa ve orta vadeli etkisi
Short-and mid-term effects of transcatheter aortic valve implantation on heart rate variability in patients with aortic stenosis
- Tez No: 964449
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL KURT, DR. ABDULLAH YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Ciddi aort darlığı, çeşitli mekanizmalarla kalp yetmezliği, senkop, aritmi ve ani kardiyak ölüme yol açabilmektedir. Bu çalışmada, transkateter aort kapak implantasyonu (TAVİ) yapılan ciddi aort darlığı olan hastalardaki kalp hızı değişkenliğini (KHD) ve bunun mortalite üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu araştırmaya prospektif olarak Haziran 2022 ile Haziran 2024 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde TAVİ yapılan 230 semptomatik ciddi aort darlığı hastası dahil edildi. Hastalar, işlem öncesinde ve TAVİ sonrası 3. ayda 24 saatlik ritim holter kaydı ile değerlendirildi. Demografik veriler, klinik özellikler, laboratuvar parametreleri, ekokardiyografi bulguları ve 24 saatlik ritim holter kayıtları analiz için kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Severe aortic stenosis can lead to heart failure, syncope, arrhythmias, and sudden cardiac death through various mechanisms. This study aimed to investigate heart rate variability (HRV) in patients with severe aortic stenosis undergoing transcatheter aortic valve implantation (TAVI) and to evaluate its impact on mortality. Materials and Methods: This prospective study included 230 symptomatic patients with severe aortic stenosis who underwent TAVI at Adana City Training and Research Hospital between June 2022 and June 2024. Patients were evaluated with 24-hour rhythm Holter recordings before the procedure and at the 3-month follow-up after TAVI. Demographic data, clinical characteristics, laboratory parameters, echocardiographic findings, and 24-hour rhythm Holter recordings were collected and analyzed.