The evaluation of health care practitioners' perspectives by drug burden index on perscribed medications for older turkish adults
İlaç yükü endeksine göre, yaşlı erişkinlerin reçetelerinin ve sağlık hizmeti uygulayıcılarının durumunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 510626
  2. Yazar: ABDELRAHMAN SALHIN ABDELBARY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Salhin, A. (2018). İlaç Yükü Endeksine göre, yaşlı erişkinlerin reçetelerinin ve Sağlık hizmeti uygulayıcılarının durumunun değerlendirilmesi. Yeditepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Klinik Eczacılık AD, Master tezi, İstanbul. Bu çalışmanın amacı, İlaç Yükü Endeksinin değerini ve İlaç Yükü Endeksini etkileyebilecek demografik ve klinik faktörleri belirlemek ve Türkiye'deki Sağlık Hizmeti uygulayıcılarının İlaç Yükü Endeksine göre değerlendirmektir. 40 yaş ve üzeri 520 kadın ve erkek hastanın reçeteleri, Türkiye'nin altı farklı şehrinden ve 11 farklı eczaneden, rasgele olarak toplanmıştır. Daha sonra her bir reçete için İlaç Yükü Endeksi hesaplanarak hastanın yaşına, cinsiyetine, ilaç sayısına, hastalık sayısına, tanılara ve hekimlerin uzmanlık alanına göre retrospektif bir analiz yapılmıştır. Tüm hastaların ortalama yaşı 62.43 ± 0.57 ve % 52.3'ü kadındır. Reçetelerindeki toplam ilaç sayısı 1412 ve reçete başına ortalama 2.72 ± 0.065'tir. İlaç tüketimi sayısı yaşla birlikte istatistiksel olarak anlamlı biçimde artmıştır (p = 0.007). Pratisyen hekimleri ve aile hekimleri tarafından 221 (% 42.5), uzman hekimleri tarafından 299 reçete (% 57.5) yazılmıştır. Ortalama İlaç Yükü Endeksi 0.206 ± 0.017, Antikolinerjik İlaç Yük Endeksi 0.196 ± 0.016, Sedatif İlaç Yük Endeksi ise 0.01 ± 0.004 olarak bulunmuştur. 156 reçete en az bir antikolinerjik veya sedatif etkisi olan ilacı kapsamaktadır. Bununla birlikte, İlaç Yükü Endeksi sıfırdan fazla olan reçetelerin yaygınlığı % 30 ve İlaç Yükü Endeksi birden fazla olan reçetelerin yaygınlığı % 5.8'dir.
Özet (Çeviri)
Salhin, A. (2018). The Evaluation of Health Care Practitioners' Perspectives by Drug Burden Index on Prescribed Medications for Older Turkish Adults. Yeditepe University, Institute of Health Science, Department of Clinical Pharmacy, MSc thesis, Istanbul. The aim of the study is to determine the value of the Drug Burden Index (DBI), the demographic and clinical factors that may affect the DBI and evaluate the health care practitioners practice according to the DBI in Turkey. 520 Prescriptions of male and female patients 40 years old or more was randomly extracted from 11 pharmacies from six different cities in Turkey. The Drug Burden Index was then calculated for each prescription and a retrospective analysis was performed according to patient's age, gender, number of drugs, number of morbidities, diagnosis and physician's specialty. The mean age for all patients was 62.43 ± 0.57 (Mean ± SEM) and 52.3% were female. 1412 drug was prescribed with a total mean of 2.72 ± 0.065 drug per prescription. The number of drug consumption increased significantly with age (p = 0.007). 221 prescriptions (42.5%) were written by general practitioners and family doctors, while 299 prescriptions (57.5%) were written by specialist physicians. The mean DBI was found to be 0.206 ± 0.017, the Anticholinergic Drug Burden Index (Ach-DBI) was found to be 0.196 ± .016 and Sedative Drug Burden Index (Sed-DBI) was found to be 0.01 ± 0.004. 156 prescription included at least one drug with anticholinergic or sedative effect, with prevalence percentage of DBI > 0 of 30% and prevalence percentage of DBI ≥ 1 of 5.8% of total prescriptions. The DBI increased significantly with the increase in number of drugs consumed and the number of disease diagnosed per patient (p < 0.0001). As a conclusion, Health care practitioners need to pay more attention to the DBI when prescribing for elderly patients, in order to reduce the risk of anticholinergic and sedative adverse events.