Çocuk evlerinde sitesi'nde kalan çocukların yazı farkındalığı becerilerinin değerlendirilmesi
Assessment of print awareness skills of children who livein children's residential care homes
  1. Tez No: 510745
  2. Yazar: ZEYNEP TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. BERRİN BAYDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Araştırmanın genel amacı, ev tipi kurum bünyesinde kalan 48-71 aylık çocukların erken okuryazarlık becerilerinden yazı farkındalıklarını değerlendirmektir. Ayrıca yazı farkındalığı ile farklı değişkenlerin (cinsiyet, kurumda kalma ve okulöncesi kurumuna gitme durumu) ilişkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmaya bir ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı bir Çocuk Evleri Sitesi'nde kalan 8'i kız 17'si erkek toplam 25 çocuk katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Erken Okuryazarlık Becerilerini Değerlendirme Aracı'nın Yazı Farkındalığı Alt Testi”kullanılmıştır. Okulöncesi kuruma giden çocuklar daha yüksek yazı farkındalığı puanı almışlardır. Çocukların yazı farkındalığı puanı kurumda kalma süresine ve cinsiyetlerine göre değişmemiştir. Kitabın önü (n=22), kitabın arkası (n=23) ve kitabın isminin (n=13) gösterilmesine ilişkin maddeler en çok doğru yanıt verilenler olmuştur. Diğer maddelere doğru yanıt veren çocuk sayısının ise toplam sayının yarısının altında olduğu görülmektedir. Özellikle ters yazıyı düzelten (n=1), noktanın anlamını söyleyen (n=2), büyük (n=1) ve küçük (n=2) harf gösteren çocuk sayısının bir ile iki arasında değiştiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to assess the print awareness of early literacy skills of children aged 48-71 months in the home institution. In addition, the relationship between print awareness and different variables (gender, the length of stay in the institution and attending to the preschool institution) was tried to determined. A total of 25 children (8 girls, 17 boys) who live in a Child Houses Site affiliated to the Ministry of Family and Social Policy participated in the study.“Print Awareness Subtest of Early Literacy Skills Assessment Tool”was used to collect data in the study. Children who are going to pre-school institution obtained higher print awareness scores than those who are not going to pre-school institution. Children's print awareness scores did not change according to the length of stay in the institution and gender. Items required to show the front cover of the book (n = 22), the back cover of the book (n = 23) and the name of the book (n = 13) were the ones most correctly answered. The number of children responding correctly to other items appears to be below half of the total number. In particular, it is seen that the number of children who corrected the reversed print (n=1), said the meaning of the dot (n=2), pointed out uppercase (n=1) and lowercase (n=2) letters were changed 1 and 2.