Üreme çağındaki kadınlarda dismenore sıklığı ve şiddeti
Dysmenorrhea frequency and intensity of women duri̇ng reproduction period
  1. Tez No: 510753
  2. Yazar: AYÇA UZUN ÖĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ ÖNGEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Dismenore kadınlarda en sık karşılaşılan ve en çok iş gücü kaybı ile okulbaşarısızlığına etki eden jinekolojik şikayettir. Bu çalışmada 1. basamak sağlık hizmetlerine başvuran üreme çağındaki kadın hastalarda dismenore sıklığı, şiddeti ve iş/okul hayatına etkileri saptanmaya çalışılmıştır. Materyal Metod: Bu çalışma 01.02.2018 - 30.04.2018 tarihleri arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Narlıdere 4 Nolu Eğitim Aile Sağlığı Merkezi (EASM) 15 Nolu Birim'e başvuran 15-49 yaş arası 185 hastaya, öncedenaraştırmacı tarafından hazırlanmış sosyodemografik ve dismenore sıklığı - şiddetini içeren anketin uygulanması ile yapılmıştır. Hasta verileri kaydedilerek istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 185 hasta dahil edilmiştir. Vakalarda dismenore görülme sıklığı %54,1 olarak bulunmuştur. Son 1 yılda dismenoreye bağlı iş/okul devamsızlığı %23,2'dir.Yaş arttıkça dismenore görülme sıklığında azalma olduğu tespit edilmiştir(p=0,008).Parite ile dismenore arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir (p=0.017).Çalışmadaparite arttıkça dismenore görülme sıklığında azalma tespit edilmiştir.Ayrıca premenstrual semptomlar ile dismenore arasında da istatistiksel anlamlılık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose : Dysmenorrhea is a prevalent gynecologic condition, causing quality of life reduction for many women, resulting from pain as well as impact on school failure or cousing the loss of work day. This study aimed to evaluate the frequency and intensity of dysmenorrhea, its effects on work / school life among female patients in reproductive age who consulted to primary health care services. Material and method: The study was conducted in the İzmir Katip Çelebi University (İKÇU) Narlıdere 4th Education Family Health Center 15 th Unit among 185 patients 15 to 49 y of age who had been diagnosed with dysmenorrhea in the date of between 01.02.2018 - 30.04.2018 and each participant completed the socio-demographic and dysmenorrhea frequency-intensity questionnaire prepared by investigator before. Patient findings were recorded and evaluated statistically. Findings:185 patients were included in the study. Of them, 54.1% had dysmenorrhoea. For the last 1 year dysmenorrhea related job / school absenteeism is 23.2%. As the age increased, the frequency of dysmenorrhoea was decreased (p = 0.008). The significant relationship was seen between parity and dysmenorrhea (p = 0.017). As the parity was increased, the incidence of dysmenorrhoea was decreased. Also There was a statistical significance between premenstrual symptoms and dysmenorrhoea.