Geriatrik hastalarda malnütrisyon ve düşme riski arasındaki ilişki
The relationship between malnutrision and fall risk in geriatric diseases
- Tez No: 510754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİN SAMANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada yaşlıların malnütrisyon düzeyi ve malnütrisyona bağlı düşme riskinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Nisan-Temmuz 2017 tarihleri arasında bir devlet hastanesinde yatmakta olan 65 yaş ve üstü 300 hasta oluşturdu. Araştırma için gerekli izinler alındı. Bu çalışmada, araştırmacılar tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, İtaki Düşme Riski Ölçeği, Mini Nütrisyonel Değerlendirme (MNA) ve Sübjektif Global Değerlendirme (SGD) Testi kullanıldı. Veriler her bir bireyle yüz yüze görüşme tekniğiyle ortalama 30 dakikada toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı-yüzde, ki-kare testi,Independent t test,One-way Anovave Pearson korelasyon analizikullanıldı. Yaşlıların %52,3'ü 65-74, %36'sı 75-84 ve %11.7'si 85 yaş üzerindedir. Yaşlıların %94.3'ünün kronik en az bir hastalığı vardır.MNA sonuçlarına göre yaşlıların; %46,3'ünün riskli grupta ve %15'inin malnütre olduğu belirlendi. Toplam MNA puanı ortalaması 17.93±4.89olarak ölçüldü. İtaki puanı ortalaması 26.30± 4.58 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to assess the level of malnutrition and the risk of falling due to malnutrition.The sample of the study consisted of 300 patientsaged 65 years or older who lived in a state hospital between April-July 2017.Necessary approvals were taken for the research. In this study, Personal Information Form prepared by the researchers, Itaki Fall Risk Assessment Scale, Mini Nutritional Assessment (MNA) and Subjective Global Assessment (SGD) Test were used. The data was collected by face-to-face interview technique. Each interview took an average of 30 minutes. In evaluating the data; Number-percentage, chi-square test, t-test, anova variance analysis were used.MNA and SGD are the most preferred measurement tools for evaluating malnutrition. 52,3% of the elderly are aged 65-74, 36% are aged 75-84 and 11,7% are over 85 years old. 94,3% of the elderly have at least one chronic illness.According to MNA results; it was determined that 46,3% of elderly people were in risky group and 15% of elderly people were malnourished. The mean total MNA score was measured as 17.93 ± 4.89. The average of the Itaki Fall Risk Assessment Scale score was calculated as 26.30 ± 4.58.