Rekreatif etkinliklere katılan bireylerin akış deneyimleri, pozitif ve negatif duygu durumları, öz yeterlilikleri ve yaşam doyumları ilişkisi
Relationship between flow experiences, positive and negative emotional state, self efficacy, life satisfaction participants in recreative activities
  1. Tez No: 510806
  2. Yazar: GAMZE ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. KAMİL UNUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın temel iki amacı bulunmaktadır. İlk amaç, rekreatif amaçlı etkinliklere katılan bireylerin akış deneyimleri ile pozitif ve negatif duyugu durumlarının öz yeterlilikleri üzerindeki rolünün incelenmesidir. İkinci amaç ise rekreatif amaçlı etkinliklere katılan bireylerin akış deneyimleri, pozitif ve negatif duygu durumları ile öz yeterliliklerinin, yaşam doyumları üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Ayrıca araştırmada akış deneyiminin açık ve kapalı alanda - etkinliği bireysel ve grup olarak gerçekleştiren bireyler açısından; pozitif ve negatif duygu durumlarının etkinlik yapılmayan dönem ile yapılan dönem arasında farklılık gösterip göstermediğini belirlemek de amaçlanmıştır. Araştırmada yararlanılan ölçekler;“Yeni Akış Durum Ölçeği”,“Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği”,“Genel Öz Yeterlilik Ölçeği”ve“Yaşam Doyumu Ölçeği”dir. Tez kapsamında iki saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Birinci saha araştırmasındaki amaç ölçek maddelerinin güvenirliğini test etmek olduğu için geliştirilen hipotez ve araştırma sorularına ikinci saha çalışması sonucu cevap aranmıştır. Araştırma katılımcılarını, aktif olup, açık ve kapalı alanda aktivite yapan bireyler oluşmaktadır. Birinci saha araştırma verileri 2017 yılı Ekim-Kasım ayları arasında toplanmıştır. 63 veri değerlendirmeye alınmıştır. Bu aşamada ölçek maddelerinin güvenirlikleri test edilmiş ve ölçek ifade yapıları tekrar kontrol edilmiştir. Gerekli şartlar sağlandıktan sonra ikinci kez sahaya çıkılmıştır. İkinci saha araştırma verileri 2018 yılı Ocak –Nisan ayları arasında toplanmıştır. Veriler kolayda örnekleme tekniği ile toplanmıştır. Toplamda 434 veri değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada hipotezleri test etmek için regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucu iki yapı üzerinden incelenen akış deneyiminin (zorluklar ve beceriler arasındaki denge; aktiviteyi benimseme) zorluklar ve beceriler arasındaki denge boyutunun öz yeterlilik üzerinde etkisi olduğu gözlenmiştir. Aynı zamanda pozitif duygu durumunun da öz yeterliliği etkilediği bulgulanmıştır. Yaşam doyumunu ise sadece negatif duygu durumunun etkilemediği gözlenmiştir. Araştırma sorularına yanıt aramak için t-testlerinden yararlanılmıştır. Etkinliği açık ve kapalı alanda - bireysel ve grup olarak gerçekleştiren birey için akış deneyiminin farklılık göstermediği bulgulanmıştır. Diğer taraftan pozitif duygu durumunun etkinlik yapılan dönem ve yapılmayan dönem bakımından farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Negatif duygu durumunun da etkinlik yapılan dönem ve yapılmayan dönem bakımından farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Basically, this research has two purposes. The first aim is to examine role of the flow experiences and the positive and negative emotional states on their self efficacy of individuals participating in recreational activities. The second aim is to examine the role of flow experiences, positive and negative emotional states, and self efficacy on the life satisfaction of individuals participating in recreational activities. Additionally in the study also aimed to determine whether to show the differences both in terms of the individuals who are active in the indoor and outdoor - alone and in groups of the flow experience and the positive and negative emotional states between the unactivated period and the period in which they were performed. Scales used in the research;“Flow State Questionnaire (FSQ)”,“The Positive and Negative Affect Schedule (PANAS)”,“Generalized Self-Efficacy Scale”and“Satisfaction with Life Scale (SWLS)”. Two field surveys were carried out within the scope of the thesis. The purpose of the first field study is to test the reliability of the scale items. With the second field study was sought answers to research questions and hypotheses developed. The research participants consisted of individuals who were physically active and performing in outdoor and indoor activities. The first field survey data was collected between October-November of 2017. 63 data were evaluated. At this stage, the reliability of the scale items was tested and the scale expressions were checked again. The necessary conditions were fulfilled and then the second time to the field. Second field survey data were collected from January to April 2018. The data were collected convenience sampling method. A total of 434 data were evaluated. The regression equation test was used to test hypotheses in the study. The flow experience has been examined from two dimensions (balance between challenges and skills; absorption in the activity). The analysis showed that the balance between the challenges and the skills had an effect on self efficacy. At the same time, positive emotional state was also detected to affect self efficacy. Life satisfaction was observed not only to affect the negative emotional state. T-tests were used to search for answers to research questions. It has been detected that the flow experience does not differ from for the individual performing the activity on the indoor and the outdoor and, as alone and a group. On the other hand, it was determined that the positive emotional state differs in terms of the activity period and the non-activity period. It was determined that the negative emotional state also differed in terms of the activity period and the non-activity period.