Gelişmekte olan ülkelere önerilen IMF kökenli istikrar programları ve Türkiye örneği
IMF supported stabilisation programmes: An emprical study on Turkish economy
  1. Tez No: 51080
  2. Yazar: ELİF YAPRAK GÜLCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmada, uluslararası Para Fonu'nun önerdiği istikrar programları, etkileri incelenmiş ve ayrıca Türkiye üzerine ampirik bir çalışma yapılmıştır. Ödemeler dengesi açığı ile yüksek enflasyon problemleriyle karşılaşan ve kaynak ihtiyacında ülkeler, sıklıkla IMF ye başvurmaktadırlar. 1944 yılında Bretton Woods sisteminin bir parçası olarak kurulan IMF, değişen dünya koşulları altında yeni fonksiyonlar üstlenerek, bir anlamda denetim ve gözetim rolü üstlenmiştir. Kaynak ihtiyacında olan ülkelere IMF monöterist kökenli istikrar programları önermektedir. Günümüzde IMF kökenli istikrar programlarının, ekonomik ve sosyal-politik etkileri tartışılmaktadır. Bu çalışmanın ikinci bölümünde, kuruluşundan günümüze kadar IMFnin yapısı ve amaçlan incelenmiş, kota ve oy hakkının önemi vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde IMF kökenli istikrar programları, uygulama araçları ve makroekonomik etkileri incelenmiştir. İstikrar programlarına yapılan eleştiriler ve IMF'nin bu eleştirilere tepkisi ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, m on eteri st bir model seçilerek, 1980- 1995 dönemini kapsayan Türkiye ekonomisi üzerine ampirik bir çalışma yapılmıştır. Elde edilen bulguların moneterist görüş ile uyum içinde olup olmadığı araştırılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This paper examines the IMF supported stabilization programs and their effects on the economy. The countries facing balance of payments deficits and high inflation rates often lack the necessary xesources and therefore require the financial help of the IMF. IMF which was founded in 1944 as a part of Bretton Woods System, has taken on new functions accordingly changing world conditions and it has become observer of the international monetary system. The IMF recommends monetary orthodox stabilisation programs to the countries which are in need of resources. Today, economic and socio-political effects of the IMF supported stabilisation programs are challanged. This present study has consist of four major parts. The first part is devoted to the statement of the problem and the general background. The second part of the paper, the structure and goals of the IMF were examined with an emphasis on quotas and voting. The third part distinguishes between demand side and supply side policies and discusses their respective roles in stabilisation programs. The effects of exchange rate changes are considered within this framework. The fourth part is aimed to investigate empirically the relationship between GNP, monetary and fiscal variables within the context of the Turkish economy for the period of 1980-1995. The last part, summarizes the conclusions and suggestions.