Pre-service EFL teachers' technological pedagogical and content knowledge
İngilizce öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi
  1. Tez No: 809804
  2. Yazar: NAZIM ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu karma yöntemli çalışma, Yabancı Dil Olarak İngilizce (EFL) öğretmen adaylarının Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) yeterlilik düzeylerini araştırmayı ve TPAB yeterlilik düzeyleri ile yaş, cinsiyet, bilgisayar deneyimi, ve bölümdeki öğrenim yılı gibi demografik değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın katılımcılarını nicel aşamada 215 İngilizce öğretmen adayı, nitel aşamada ise nicel aşamaya katılmış 14 öğretmen adayı ile beş öğretmen eğitimcisi oluşturmaktadır. Nicel veriler, bir demografik bilgi anketi ve bir TPACK-EFL anketi aracılığıyla toplanırken, nitel veriler hem öğretmen adayları hem de öğretmen eğitimcileri için uyarlanmış yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın bulguları, alt bileşenler arasında bazı dikkate değer farklılıklarla birlikte, İngilizce öğretmen adaylarının genel TPAB yeterliliğinin nispeten yüksek düzeyde olduğunu göstermiştir. Cinsiyet ve yaşın etkisi ile ilgili olarak, teknolojik bilgi (TB), alan bilgisi (AB), pedagojik bilgi (PB) ve pedagojik alan bilgisi (PAB) alt bileşenlerinde istatiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Erkek katılımcıların TB'de, kadın katılımcılarınsa PB ve PAB bileşenlerinde daha yüksek puanlar aldığı bulunmuştur. Ayrıca 24 yaşından büyük öğretmen adayları daha düşük alan bilgisi puanları ortaya koymuştur. Bilgisayar deneyimi ve programdaki eğitim yılının etkisi ile ilgili olarak ise daha fazla bilgisayar deneyimine sahip olanlar ve programdaki son yıllarında olan adayların lehine daha yüksek TPAB puanları gözlemlenmiştir. Çalışmanın literatürü zenginleştirmesi, öğretmen eğitimi programlarının süregelen gelişimine yardımcı olması ve teknolojinin İngilizce eğitimine entegrasyonunu teşvik etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This mixed-method study is aimed at investigating the perceived Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) competency levels of pre-service English as a Foreign Language (EFL) teachers and examines the relationship between their TPACK competency levels and demographic characteristics, namely, age, gender, computer experience, and year of education in the program. The participants of the study included 215 pre-service teachers, all of whom partook in the quantitative phase, while 14 of them and five teacher educators partook in the qualitative phase. The quantitative data were collected through a demographic background questionnaire and a TPACK-EFL questionnaire, while the qualitative data were gathered using semi-structured interview questions, adapted for both pre- service teachers and teacher educators. The findings of the study indicated a relatively high level of overall perceived TPACK competency among pre-service EFL teachers, with some notable variations across the sub-components. Regarding the influence of gender and age, statistically significant differences were found in Technological Knowledge (TK), Content Knowledge (CK), Pedagogical Knowledge (PK), and Pedagogical Content Knowledge (PCK) sub-components. It was found that male participants scored higher in TK, while females scored higher in PK and PCK. In addition, pre-service teachers older than 24 years of age revealed lower CK scores. Regarding the influence of computer experience and years of education in the program, higher overall TPACK scores were observed in favor of those with more computer experience and those in their later years in the program. The current study is expected to enrich the literature, aiding the ongoing enhancement of teacher education programs, and promoting the integration of technology into English language education.