Intersectionality, politics of identity, gender: Civil society organizations in France
Kesişimsellik, kimlik politikaları, toplumsal cinsiyet: Fransa'da sivil toplum örgütleri
- Tez No: 510856
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN KOYUNCU LORASDAĞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Kesişimsellik, feminist kuram içerisinde üçüncü dalga paralelinde ele alınan ikinci dalga tarafından da oldukça tartışılan bir kavramdır. Kavram, hem kadın, hem alt sınıftan hem de etnik ya da ırksal kimlik özellikleri sebebiyle bazı kadın gruplarının çoklu ayrımcılığa uğradığını belirtir. Bu paralelde kavramın üç temel ve vazgeçilmez değişkeni ırk, toplumsal cinsiyet ve sınıftır. Her biri kendi içerisinde alt boyutlar taşımakta ve her boyut farklı bir tartışma alanı oluşturmaktadır. Fransa örneğinde ise kavram kimlik politikası, laiklik ve feminist tartışmalar paralelinde özellikle STK'lar tarafından tartışılmaktadır. Son 20 yılda kadın hakları savunucusu sivil toplum örgütlerinin özellikle aktif olarak söz aldığı başörtülü Müslüman göçmen kadın olgusu üzerinden yapılan tartışmalar, bu çalışmanın temel çıkış noktası olmuştur. Bu paralelde tezin temel amacı, intersectionality kavramının Fransa bağlamında STK'lar üzerinden nasıl kavramsallaştırıldığı ve bu kavramsallaştırmanın kavramı nasıl şekillendirdiğinin bir değerlendirmesini yapmaktır. Tezin temel argümanı ise Fransa'da kavramın istisnai bir yapı gösterdiği ve bu yapının özellikle 1980'lerden günümüze devam eden kimlik politikaları temelinde tartışılan laiklik, Müslüman kadın göçmenler, İslam ve entegrasyon politikaları ile ilintili olduğudur. Bu noktadan hareketle, tezin literatüre katkısı, intersectionality kavramının Fransa'da belli başlı faktörler (feminist hareketin Fransız değerleri ile ilişkisi; entegrasyon politikaları ve başörtülü Müslüman kadın göçmenler üzerinden yapılan laiklik tartışmalar) ile ilinitisini ortaya koyarak Feminist teori içerisinde yeni ve tartışmalı olan bu kavramın nasıl anlamlandırıldığının değerlendirmesidir.
Özet (Çeviri)
The concept of intersectionality in feminist theory, which has been embraced especially in parallel by third-wave feminists, is strongly contested by many belonging to the second wave of feminism. Considering the different historical backgrounds and their present-day consequences in the Anglo-Saxon and Continental European traditions, in each country the meaning of intersectionality could consist of different elements besides the quintessential elements of the concept (race, class and gender). Also, even though those quintessential elements may be commonly used conceptualize the term, their implicit meanings might differ. Intersectionality and its meaning in French context have been discussed by CSOs through extremely important debates over laïcité which have shaped the foundation of identity politics, as well as the example of Muslim migrant women. Debates in which CSOs advocating women's rights over the last 20 years have had a particularly active part have led to a need for an analysis of the concept of intersectionality in the light of French exceptionalism. Thus, this thesis is to explore how the concept of intersectionality is articulated in the French context by CSOs in France with regard to specific incidents such as prohibition of headscarf in public schools, visibility of Muslim women in public sphere, young generations' challenges to integration policy. The argument of this thesis is that French context constitutes an exceptional case in terms of intersectionality due to the determining factors such as laïcité, racialization of Islam, integration policy, emancipation of Muslim veiled migrant women. Hence, the contribution of this thesis is to reveal how far the concept intersectionality can be stretched out in the exceptional case of France with regard to feminist movements in France and French republican values, integration policy and debates of laïcité through Muslim veiled migrant women.