Kimlik politikalarını kesişimsellik kavramı üzerinden yeniden düşünmek
Rethinking identity politics through the concept of intersectionality
  1. Tez No: 664941
  2. Yazar: AZİZ ARDIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez temel olarak kesişimsellik kavramına odaklanarak kimlik temelli politikalara yönelik eleştirel yaklaşıma katkı yapmayı amaçlamaktadır. Diğer bir değişle, kimlik politikaları çalışmalarındaki başlıca teorik yaklaşımlara (ikilik, tanınma ve koalisyon) kesişimsellik bağlamında odaklanır. Kesişimsellik ile birlikte cinsiyet, sınıf, ırk, milliyet ve cinsel yönelim gibi farklılık kategorilerinin eşzamanlı ve karşılıklı etkileşimi görünür kılınmıştır. Kesişimselliğin kimlik politikaları çalışmalarında ve onun eleştirisinde kullanışlı bir araç olabileceğini iddia ediyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly aims to contribute to the critical approach to identity-based politics by focusing on the concept of intersectionality, i.e. focuses on the major theoretical approaches (dichotomy, recognition and coalition) of the study of identity politics in the context of intersectionality. In conjunction with intersectionality, simultaneous and mutual interactions between categories of difference (e.g., gender/sex, class, race, nationality and sexual orientation) have been made visible. I argue that intersectionality can be a useful tool in identity politics works and its criticism.