The impact of lisbon treaty on the European Union foreign policy actorness: The case study of Arab-Israeli conflict
Lizbon Antlaşması'nın Avrupa Birliği dış politika aktörlüğü üzerindeki etkisi: Arap-İsrail çatışması örneği
  1. Tez No: 510859
  2. Yazar: ESMA YAĞMUR SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tezin amacı, Lizbon Antlaşması'nın AB'nin dış politika aktörlüğü üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Dört ana aktörlük kriteri olan tanınma, otorite, özerklik ve uyum, bu tezde AB'nin dış politika aktörlüğünü araştırmak için Ortak Dış ve Güvenlik Politikasının tarihsel gelişimi bağlamında kullanılan ana araçları oluşturmaktadır. Lizbon Anlaşmasının bu tezdeki araştırmanın karşılaştırma noktası olarak seçilmesinde, AB'nin üye devletlerinden ayrı bir dış politikaya sahip olma amacına hizmet eden en kapsamlı kurumsal değişikliklerin çerçevesi olması önemli rol oynamıştır. Bu nedenle, bu tez çalışmasında, Lizbon Anlaşmasının tutarlı ve özerk bir Avrupa dış politikasının geliştirilmesi konusunda umut verici kurumsal değişimlerinin, AB'nin uluslararası arenada uygulanagelen dış politika ve güvenlik politikası eylemlerine gerçekten katkısı olup olmadığı incelenmiştir. Bu analizi sağlam bir zemin üzerine inşa etmek için, AB'nin Arap-İsrail Çatışmalarındaki dış politika performansı ile Lizbon Antlaşması değişiklikleri arasındaki tutarlılık bir örnek olay incelemesi olarak seçilmiştir. Yapılan analiz sonucunda, bu tez, AB'nin Lizbon Antlaşması ile uluslararası aktörlük elde edemediğini öne sürerek, AB aktörlüğüne dair realist perspektifi desteklemektedir. Bu başarısızlığın başlıca nedeni ise, Lizbon Antlaşması değişikliklerinin üye devlet politika tercihlerinden bağımsız olarak bir AB dış politikası sağlamadaki etkisizliğidir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis to evaluate the impact of Lisbon Treaty on foreign policy actorness of the EU. Within the context of historical evolution of the Common Foreign and Security Policy, four actorness criteria of recognition, authority, autonomy and cohesion are main instruments of this thesis to investigate the foreign policy actorness of the EU. Considering the fact that the Lisbon Treaty has been framework of the most comprehensive institutional changes serving to the aim of having an EU foreign policy, it is chosen as the point of comparison. Hence, in this thesis it is analyzed whether the promising institutional changes of the Lisbon Treaty about developing a coherent and autonomous European foreign policy have really contributed to EU's actual foreign and security policy actions. In order to build this analysis on a solid ground, the consistency between EU's foreign policy performance in the Arab-Israeli Conflict and the Lisbon Treaty changes is tested as a case study. As a result of the analysis, this thesis supports the realist perspective on the EU actorness in the literature by arguing that the EU is not able to gain international actorness through the Lisbon Treaty. The major reason for this failure is the inefficacy of the Lisbon Treaty amendments to provide an EU foreign policy, independent from the member state policy preferences.