Wittgenstein'ın I. ve II. döneminde dil ve felsefe ilişkisi üzerine bir inceleme
An examination on the relation between language and philosophy in the first and second period of Wittgenstein
  1. Tez No: 510899
  2. Yazar: SEDAT BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ BRAVO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, Wittgenstein'ın her iki dönem dil anlayışına göre şekillenen felsefeye bakışını ortaya koymak ve bu doğrultuda iki dönem dil anlayışını ve felsefeye karşı tutumunu anlaşılır kılmaktır. Wittgenstein'ın her iki dönem düşüncesi açısından da felsefe problemlerinin ortaya çıkmasının nedeni dile yönelik hatalı kavrayıştır. Bu nedenle, dile ilişkin doğru bir kavrayış geleneksel felsefenin sorunlarının çözümünde kritik bir öneme sahiptir. Wittgenstein, dili temele alarak felsefenin konusunu, yöntemini ve amacını saptamaktadır, yani, dil üzerine düşünerek felsefenin alanını belirlemektedir. Yukarıda belirtilen amaç doğrultusunda I. Bölüm'de, Wittgenstein'ın birinci dönem dil anlayışı ortaya konarak, onun dil anlayışı yoluyla temellenen felsefenin doğası üzerine görüşleri tartışılmaktadır. II. Bölüm'de ise Wittgenstein'ın ikinci dönem dil anlayışı ışığında geleneksel felsefe eleştirisi ile yeni felsefe tasavvuru ele alınmaktadır. İki bölümde de ulaşılan sonuç ortaktır: Wittgenstein'ın dil anlayışı, geleneksel felsefe ve metafizik eleştirisini temellendirir ve onun felsefi hedefi ile felsefeye yüklediği görevlerin mahiyetini belirler. Dolayısıyla Tractatus'un ve Felsefi Soruşturmalar'ın dil anlayışının ışığında Wittgenstein'ın felsefeye ilişkin yaklaşımı anlaşılabilir. Dil anlayışın farklılaşması, felsefenin doğasına yönelik görüşlerin de değişmesine neden olmaktadır. III. Bölüm, bir karşılaştırma bölümü olarak tasarlanmıştır. Bu bölümdeki amaç, Wittgenstein'ın iki dönem dil anlayışına göre şekillenen felsefeye bakışının değişip değişmediğini göstermektir. Bu çalışma sonuç olarak, Wittgenstein'ın dil anlayışından bağımsız olarak onun felsefeye yaklaşımının anlaşılamayacağını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the Wittgenstein's view of philosophy which is shaped according to the understanding of language in both periods, and in this direction to make clear the understanding of language and the attitude towards philosophy in two periods. In terms of Wittgenstein's thought in two periods, the reason why philosophy problems arise is misunderstanding about language. For this reason, a correct understanding of language has a critical importance in the solution of the problems of the traditional philosophy. Wittgenstein, based on the language, determines the topic, the method and the purpose of philosophy, that is, it determines the field of philosophy by thinking about language. In the direction of the aim of expressed above, in Chapter I, Wittgenstein's first-period understanding of language is discussed, and his views on the nature of philosophy based on his understanding of language are discussed. In Chapter II, in the light of Wittgenstein's second-period understanding of language, his traditional philosophical criticism and new philosophical imagination are discussed. The result is common in both chapter: Wittgenstein's understanding of language justifies traditional philosophy and metaphysical criticism and determines the nature of his philosophical goal and the tasks he assigns to philosophy. Therefore, Wittgenstein's approach to philosophy can be understood in the light of understanding of language of Tractatus and Philosophical Investigations. The differentiation of understanding of language has led to change in the views on the nature of philosophy. Chapter III is planned as a comparison chapter. The aim in this chapter is to show whether Wittgenstein's view of philosophy, which is shaped according to the understanding of language in both periods, has changed. Finally, this study emphasizes that Wittgenstein's approach to philosophy can not be understood regardless of his understanding of language.