Doğu Türkistan'daki İsveç Misyoner Kilisesi İçin İlahi Kitabı (Transkripsiyon - aktarma - dizin)
Song-Book for the Swedish Mission Church in Eastern Turkestan(Transcription - translation - index)
- Tez No: 540590
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN PEKACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Doğu Türkistan'da İsveçli misyonerler tarafından Hıristiyan dînî metinleri Yeni Uygur Türkçesine tercüme edilmiştir. Bu metinleri tercüme ederken yerli halktan yararlanan misyonerler Arapça ve Farsçadan alıntılanan kelimelerin yazımını da içeren Doğu Türkçesine uygun imlâ geliştirmişlerdir. Doğu Türkistan'daki İsveç Misyoner Kilisesi İçin İlahi Kitabı adlı eser de misyonerlerin geliştirdikleri imla kurallarına uygun olarak yazılmıştır. Ele alınan metin hem Çağatay Türkçesinin hem de henüz yazı dili oluşmamış bir dilin özelliklerini içermektedir. Bu çalışmada metnin imlâ özellikleri, dil özellikleri tespit edilmeye çalışılmış ve eser hakkında bilgi verilmiştir. Metin çeviri yazılı hale getirilip Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Metnin biçim birimlik dizini hazırlanmış ve beş yüz altmış dokuz madde başı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In East Turkistan, many Christian religious texts are translated by Swedish missionaries into Modern Uighur Turkish. When translating these texts, the missionaries utilized the language of local people. They developed an Eastern Turkish orthography that includes the spelling of the words borrowed from Arabic and Persian. The work called Song-book For the Swedish Missionary Church in East Turkestanwas also written according to this orthography. The work in question includes characteristics of both the Chagatai Turkish language and of a language that did not become established yet. In this study, language characteristics of this text have been examined, and the details about this literary work is presented. The text has been transcripted from the orijinal script and then to Turkey Turkish. The grammatical index of the work was prepared and five hundred and sixty-nine items were identified.