The experience of receiving a tuberculosis diagnosis and stigmatization: A qualitative study
Tüberküloz teşhisi alma deneyimi ve damgalanma: Kalitatif bir araştırma
  1. Tez No: 510943
  2. Yazar: SENA KARSLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE CİHAN BOLAK BORATAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmanın amacı tüberküloz teşhisi almış bireylerin deneyimlerini damgalanma kavramı bağlamında incelemektir. Çalışmadaki temel odak, hastaların damgalayıcı deneyimlerini ve teşhis alma durumunu, etki ettiği alan ve sonuçlarıyla beraber anlamaktır. Bu amaç doğrultusunda akciğer tüberkülozu teşhisini almış, yetişkin, tedavi görmüş ya da görmekte olan yirmi dört bireyle derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Farklı gruplardan tamamlayıcı bilgiler toplamak ve çeşitlendirmek üzere, sekiz dispanser doktoruyla yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiş, odak grup çalışması yapılmıştır. Data, Genel Tümevarımcı Analiz ile analiz edilmiş, 17 ana temaya ulaşılmıştır. Fiziksel, Sosyal ve Psikolojik Deneyimler, Toplumdaki Tüberküloz Algısı, İçselleştirilmiş Stigma, Kendini Açma, DGT Hakkında Problemler, Baş Etme Mekanizmaları, Hastalık Dönemi, Ailede Tüberküloz Öyküsü, Destek Sistemi ve Demografik Bilgiler. Sonuçlar literatür bağlamında açıklanmış, uygulama alanları ve ileri araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the experiences of the patients with tuberculosis diagnosis along with the concept of stigma. The main focus was to understand the link between stigmatizing experiences and the diagnosis, along with its effects and consequences. In line with this objective, twenty-four in-depth interviews were realized with adult pulmonary tuberculosis patients, who were having or have been completed the treatment. Eight face-to-face interviews were done with the head-doctors working in the dispensaries, and a focus group work was made to collect diverse information from various groups. The data was analyzed using General Inductive Analysis and 17 main themes emerges: Physical, Social and Psychological Experiences of the Patients, Perception of Tuberculosis in Society, Self-Stigma, Self-Disclosure, Problems About DOT, Coping Mechanisms, Time Since Diagnosis, Family History of Tuberculosis, Support System and Demographic Background. Findings are discussed in light of existing literature and recommendations for future research was made along with possible clinical implications.