Kastamonu ili Doğanyurt -Cide ilçeleri toprak ve sahil kumu numunelerindeki doğal radyasyon seviyesinin belirlenmesi
Determination of the natural radiation level in samples of soil and beach sand in Doganyurt-Cide districts of Kastamonu
- Tez No: 510949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmada, Kastamonu ili Doğanyurt – Cide ilçelerinden toplanan 60 adet toprak ve sahil kumu numuneleri gama spektrometresi yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan radyometrik analizler sonucunda 238U, 232Th ve 40K doğal radyonüklidlerinin aktivite konsantrasyonları hesaplanmıştır. Bulunan değerlerin dünya ortalamalarının altında olduğu görülmüştür. Bu konsantrasyonlardan yararlanılarak radyum eşdeğer aktiviteleri, dış tehlike indeksleri ve gama aktivite konsantrasyon indeksleri tespit edilmiştir. Ayrıca G-M sayacı ile yerinde ölçüm yapılmıştır. Bu ölçümler kullanılarak yerinde havadaki emilmiş gama dozu ve yıllık efektif doz ile 238U, 232Th ve 40K radyonüklitlerinin aktiviteleri kullanılarak hesaplanan havadaki emilmiş gama dozu ve yıllık efektif doz tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
60 pieces of soil and beach sand samples which are collected in Doğanyurt-Cide districts of Kastamonu Province were analyzed by gamma spectrometry method in this study. As a result of the radiometric analyzes, the activity concentrations of 238U, 232Th and 40K natural radionuclides were calculated. It is seen that the values found are below the world average. The radium equivalent activities, external hazard indices and gamma activity concentration indicies were determined the benefit of the concentration. Also, the measurements were done on site by G-M counter. Using these measurements, air-absorbed gamma dose and annual effective dose were specified on site. Also using 238U, 232Th and 40K radionuclides activities, air-absorbed gamma dose and annual effective dose have been calculated.