R^3 deki yüzey eğrilerinin Bezier eğrileri ve Matlab uygulamaları
The Bezier curves of surface curves on r^3 and Matlab applications
- Tez No: 510959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY BAYDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
R^3 de yüzey eğrilerinin Bezier eğrilerini incelediğimiz tez yedi bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde sırasıyla giriş ve kaynak bildirişlerine, üçüncü bölümde temel kavramlara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde bilgisayar programlamada ve bir çok alanda kullanımı oldukça yaygın olan, önemli uygulamalara sahip Bernstein polinomları ve bazı özelliklerinden bahsedilmiştir. Beşinci bölümde Bernstein polinomları cinsinden Bezier eğri tanımı ve özellikleri incelenip Bezier eğri ve yüzey kavramının gelişmesine katkı sağlayan De Casteljau algoritması ele alınmıştır. Altıncı bölümde, yüzey üzerinde bir eğri ve bu eğrinin ikiden fazla noktası alınarak buna ait Bezier eğrisi hesaplanmıştır. R^3 deki yüzey eğrilerinin Bezier eğrileri incelenip Matlab programı yardımıyla çizilmiş ve Matlab çıktıları eklenmiştir. Yedinci bölümde sonuç ve tartışma verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis we examined the Bezier curves and surface curves on R^3 consists of seven chapters. In the first two chapters, the introduction and the literature review are involved and in the third chapter, the basic concepts are given with respect to the main purpose of the thesis study. In the fourth chapter, Bernstein polynomials, which have important applications in many areas and more particularly commonly utilized in the scope of computer programming, are examined and some significant features of Bernstein polynomials are mentioned. In the fifth chapter, definition and characteristics of a Bezier curve in terms of Bernstein polynomials and De Casteljau algorithms that contributed to the development of Bezier curves and surface concepts are investigated, as well. In the sixth chapter, a curve on surface, as well as multiple points on this curve, are taken in order to calculate the Bezier curve belonging to these points. The Bezier curves on the surface curves on R^3 are investigated and plotted with Matlab of which outputs are also included in the study. Finally, in the last chapter, the discussion and conclusion are presented.