Optimum yüzey işleme parametrelerinin anp ve Taguchi yöntemleri ile belirlenmesi
Determination of optimum surface processing parameters by anp and Taguchi methods
  1. Tez No: 510967
  2. Yazar: SALİH GÜVERCİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tüm imalat yöntemlerinde, iş parçasının geometrik toleranslarının yanında tatmin edici bir pürüzlülük kalitesinin olması çok önemlidir. Farklı işleme yöntemleri kullanılarak işlenen yüzeyler, kullanılan parametrelerden doğrudan veya dolaylı olarak etkilenir. Düşük değerdeki parametreler, kesici uçların hızlı aşınması ve kopması gibi kayıplara ve iş parçasının kullanılamaz hale gelmesi veya düşük yüzey kalitesi gibi ekonomik kayıplara neden olur. Bununla birlikte yüzey pürüzlülüğünü en aza indirgemek için işleme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkilerini araştırmak ve çeşitli yöntemler kullanarak en uygun işleme parametrelerini belirlemek gerekir. Bu çalışmada, belirlenen işleme parametrelerine göre AISI 1040 çelik yüzey pürüzlülüğünün ölçülmesi ve optimum yüzey işleme parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bunun için önce AISI 1040 çeliği çeşitli işleme parametrelerine göre işlendi ve işleme sonucunda yüzey pürüzlülüğü değerleri elde edildi. Daha sonra, bu yüzey pürüzlülüğü değerleri, çok ölçütlü karar verme medotlarından biri olan Analitik Ağ Prosesi (ANP) yöntemi ve Taguchi yöntemi ile ayrı ayrı analiz edildi ve her iki yöntemden elde edilen sonuçları karşılaştırılarak optimum yüzey işlemi parametreleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In all manufacturing methods, it is very importtant that there is a satisfactory roughness quality besides the geometric tolerances of the workpiece. Surfaces processed using different processes methods are directly or indirectly affected from the parameters.used. Poor valve parameters cause losses such as rapid apsasion and brekage of the cutting insets or economic loss such as low surface quality and unusable work pieces. How ever in order to minimize the surface roughness, it is necesary to investigate the effects of the processing parameters on the surface roughness and to suitable processing methods by using different methods. In this study, it is aimed to measure the surface roughness of AISI 1040 steel according to the determined processing parameters and determine the optimum surface treatment parameters. Thıs the AISI 1040 steel is first machined according to various machining parameters and then surface roughness values are obtained as a result of the machining. After words, these surface roughness values are analysed by both Analytical Network Process (ANP) method which is one of multi criteria decision method and Taguchi methods seperetely, and optimum surface treatment parameters are determined by comparing the results obtained from both methods.