Hızlandırılmış yaşlandırma ile elastomer malzemelerin test sürelerinin kısaltılması
Reduction of test time of elastomer materials by accelerated ageing
- Tez No: 510978
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL UZAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE KAPKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, elastomer malzemelerin sıcaklık, nem ve basınç altındaki yaşlanma durumları incelenmiştir. Normal ve hızlandırılmış yaşlandırma kabinlerinde testler yapılmış ve yapılan bu testler karşılaştırılmıştır. Hızlandırılmış ve normal yaşlandırma testleri arasında bir korelasyon süresi bulunmaya çalışılmıştır. Ayrıca, yaşlandırma testleri sırasında elastomer malzemeler üzerine etki eden sıcaklık, bağıl nem ve basınç gibi etkilerinin kalıcı deformasyon değerlerine ayrı ayrı ne gibi etki ettiğinin görülebilmesi için, değişkenler sabitlendiği çoklu deneysel çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Ageing of elastomer materials under temperature, humidity and pressure were searched. Tests were carried out with normal ageing cabin and accelerated ageing cabin. These tests were compared. Correlation time was tried to find between the accelerated and normal ageing tests. Also, Temperature, humidity and pressure effect the samples during ageing tests, In order to observe the effects of these parameters, the tests were repeated using different parameters.