İnşaat sektöründe proje yönetimi ve sorunları
Project management and prblems in constrution
- Tez No: 51100
- Danışmanlar: PROF.DR. NUREL ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET İnşaat sektöründe proje yönetimi sorunları, özellikle Türkiye'de planlama ve örgütlenme konularında yoğunlaşmaktadır. Planlamaya olan inancın eksikliği ve projeye uygun örgüt tipinin geliştirilmemesi, inşaat projelerinde başarısızlığın ana nedenleri olarak ifade edilebilir. Bu çalışmanın hazırlanması çabasında, yurtdışındaki üniversitelerde konuyla ilgili çalışmalar yapan bilim adamlarıyla yazışmalar yapılmıştır. Bunun yanında, konunun daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla bir seminere devam edilmiştir. İnşaat sektörü, insanlara vazgeçilmez ürünler sunan bir sektördür. Sektörün ürünleri, insanların barınma, eğlenme, çalışma, ulaşım, sosyal ve kültürel gereksinimlerini karşılamaya yöneliktir. Sektör, ekonomik faaliyetler içindeki önemli yeri nedeniyle ülke ekonomilerinde kilit sektör olarak anılmaktadır. İnşaat sektöründe üretim, proje bazında gerçekleşmektedir. Projeler, çok sayıda örgütün katkısını gerektiren, karmaşık ve uzun süreli çabalardır. Bu özellikleri düşünüldüğünde, projelerin başarıyla yürütülmesi ve sonuçlandırılması, etkin yönetimi zorunlu kılmaktadır. Proje yönetimi ise, proje üretiminin kendine özgü özellikleri dikkate alınarak geliştirilmiş bir yönetim yaklaşımıdır. İnşaat sektöründe proje yönetimi ise, bir inşaat projesinin planlanması, örgütlenmesi, yürütülmesi, koordinasyonu ve kontrolünü kapsar. İnşaat yönetimi yaklaşımı, A.B.D.'de doğan ve gelişen bir proje yönetimi sistemidir. Bu yaklaşımda, işveren sadece proje yönetimi hizmeti veren bir firmayla sözleşme imzalar. İnşaat yönetimi firması, tasarım ve yapım hizmetleri vermeksizin, projenin başlatılmasından sonuçlandırılmasına kadar işveren temsilcisi olarak yönetim fonksiyonlarını üstlenir. Bu çalışma, kaynak araştırması yöntemi ile hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The problems of project management in construction, especially in Türkiye, are intensive in planning and organization. The lack of belief in planning and not to develop the appropriate organization for the project are the basic reasons of failure in construction projects. In order to get more information for this study, letters are written to the academicians of the abroad universities who are concerned in the subject. Besides, a seminar is taken for the purpose of getting the subject understood. Construction sector presents inevitable products to people. These products serve people in their habitation, entertainment, working, transportation, social and cultural activities. Because of the big share of construction sector within economies, it is addressed as the key sector in countries' economies. Production in the construction sector is project oriented. Projects are complex and long period undertakings which require the involvement of many organizations. For this reason, effective management is a must for successful project executing and completion. On the other hand, project management is a management concept designed to fit the characteristics of project production. Project management in construction involves the planning, organizing, executing, coordinating and control of a construction project. Professional Construction Management is a project management system that was born and developed in U.S.A.. In this approach, the owner goes under contract with a firm which only gives project management services. The firm, acting as the owner's represantative, manages the project from inception to completion without providing and design construction. This study is prepared by literature survey.