İlk-ortaöğretim tarih programları ve ders kitaplarında tarih bilgisi ve ilkçağ tarihi üniteleri
Primary and high school history programs and history knowledge and antiquity history units in lesson books
  1. Tez No: 51099
  2. Yazar: MEHTAP YURTSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Araştırmanın konusu Tarih programlan ve ders kitaplarında tarih bilgisi ve ilkçağ tarihi üniteleridir. Araştırmanın amacı Cumhuriyetten beri bu ünitelerdeki değişmeleri göstermektir. Tarih bilimi ve İlkçağ uygarlıklarının insanlık tarihi içinde önemli bir yeri vardır. Araştırmanın giriş bölümünde tarih ve tarih eğitimi ile iktidarlar arasındaki ilişki incelenmiştir. Birinci bölümde Milli Eğitim Bakanlığı tarih eğitimi amaçlan, evrensellik ve demokrasi içinde incelenmiştir. İkinci bölümde ilk-ortaöğretim tarih programlarında ilkçağ tarihi ve tarih bilgisi üniteleri incelenmiştir. İlk-orta-lise kademeleri için Bakanlık tarafından hazırlanmış olan müfredat programları ayrı ayrı taranmıştır. Üçüncü bölümde, ilk-ortaöğretim için hazırlanmış olan ders kitaplarında yine tarih bilgisi ve ilkçağ tarihi üniteleri incelenmiştir. Son bölümde ise araştırmanın sonuçlan değerlendirilmiş ve bazı öneriler sunulmuştur 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY Subjest of investigation are history knowledge and antiquity history units in history programs and lesson books. Aim of investigation is. show up variation on units since Republic. History science and civilization of antiquity have got very inporianl of humanity Hisrory and history education had been worked up beetwen relation with powers, as introduction to investigation Ministry oh National Education's aims of history education had been researched in universality and democracy in first part of investigation. İn the second part, antiquity history and history knowledge units had been examined in primary-high school history programs. Curriculums (prepared by ministry) are searched for primary -secondary-high school's levels. In the third part, history knowledge and antiquity history units are investipated in lesson books prepared for primary- high school. İnvestipation results are valuated and presented some suppestions in the last pan IV