Orman ürünleri sanayisinde güvenlik kültürü ve güvenlik performansının incelenmesine yönelik bir araştırma
A research on safety culture and safety performance in forest products industry
  1. Tez No: 603884
  2. Yazar: DERYA KALAYCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzde çalışma hayatında iş sağlığı ve güvenliği önemli bir kavram haline gelmiştir. Bu konuda yönetici, çalışan ve iş çevresinin etkisi söz konusudur. Ayrıca kanun ve yönetmelikler bu konu üzerinde önemle durmaktadır. Buna rağmen hala iş kazaları, karşılaşılan en önemli sorunlardan biridir. Bir iş yerinde kazaların ve ramak kala kazaların oranlarının azaltılmasının yolu güvenlik kültürü algısının güçlenmesinden geçmektedir. Ancak bu konuda yapılan çalışmalar yeterli değildir. Özellikle çok tehlikeli sınıfında yer alan orman ürünleri sanayisinde durum daha dikkat çekicidir. Zira çalışanlar açısından kaza tehlikesi olasılığı yüksektir. Bu çalışmada Orman ürünleri sanayisinde çalışanların güvenlik kültürü algısını ve çalışanların güvenlik performansı üzerinde güvenlik kültürünün etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Güvenlik kültürü ve performansını ölçmek için anket kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 istatistik paket programından yararlanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; frekans dağılımları, güvenilirlik analizi, Ki-Kare testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ile Spearman'ın korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma firmada görev yapan toplam 307 çalışan ile gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre güvenlik kültürü faktörleri (yöneticilerin tutum ve davranışları, güvenlik önceliği, eğitimi ve iletişimi, çalışanların katılımı ve farkındalığı) güvenlik performansı üzerinde pozitif yönlü anlamlı bir etkide bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca, cinsiyet, işteki tecrübe, işteki konum gibi demografik değişkenler ile güvenlik kültürü değişkenleri arasında anlamlı ilişkilerin bulunduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak firmada sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının oluşturulmasında, güvenlik kültürünün sağlanması ve geliştirilmesinin önemli bir rolü olduğu değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Business world in today's working life. In this respect, the effect of managers, employees and business environment is in question. In addition, the laws, laws and regulations emphasize this issue. Nevertheless, occupational accidents are still some of the most important problems. The way to reduce the number of accidents and near misses in a workplace is to strengthen the perception of safety culture. However, the planning is not enough. The situation is more striking in the forest products industry, which is classified as very dangerous. The risk of accidents is high for the working. The situation is more striking in the forest products industry, especially in the very dangerous class. The aim of this study is to determine the safety culture perception of the employees in the forest products industry and the safety culture on the safety performance of the employees. Data were evaluated by frequency distribution, SPSS 22.0 statistical package program was used. In the evaluation of the data; frequency distribution, reliability analysis, Chi-Square test, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Spearman's correlation analysis. A total of 307 employees were employed in this research. According to the results, safety culture factors (attitudes and behaviors of managers, safety priority, training and my qualification, employee participation and awareness) In addition, it was determined that there were significant relationships between demographic variables and security culture variables such as gender, work experience, job position. As a result, it has been understood that the establishment and development of safety culture has an important role in establishing a healthy and safe working environment in the company.