Okul öncesi çocuklarda el ayak ağız hastalığı seroprevalansının değerlendirilmesi
Evaluation of seroprevalance of hand foot mental disease in pre-school children
- Tez No: 511018
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖSECİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: El ayak ağız hastalığı (EAAH) enterovirus ailesine ait viruslara bağlı olarak gelişen, deri ve mukoza lezyonlarına yol açan, çoğunlukla komplikasyonsuz seyreden sistemik bir infeksiyon hastalığıdır. Enterovirüs 71 (EV71) veya coksackie virüs A16 (CA16) en sık saptanan etkendir. Genellikle 5 yaş altı çocuklarda görülür. İyi seyirli ve kendiliğinden düzelme eğiliminde olmakla birlikte, nadiren önemli komplikasyonlara yol açabilmektedir. Çalışmamızda Sakarya yöresinde okul öncesi çocuklarda EAAH'nın seroprevelansını belirlenmeyi ve bulaştırıcılığı yüksek olan benzer döküntülü viral hastalıklara dikkat çekmeyi amaçladık. MATERYAL ve METOD: Çalışmaya 1-6 yaş arası toplam 380 çocuk dahil edildi. Çocukların sosyodemografik bilgileri, klinik bulguları, öz ve soygeçmişleri ile birlikte olası risk faktörleri gibi veriler bir form aracılığı ile toplandı. Sonrasında hastalardan alınan kan örneklerinden ELISA yöntemi ile EV71 ve CA16 IgG antikor pozitifliği çalışıldı. BULGULAR: Çalışmaya katılan 380 çocukta EV71 IgG pozitifliği %57,9 ve CA16 IgG antikor pozitifliği %57,4 olarak saptandı. EAAH seroprevelansında cinsiyetler arasında farklılık göstermedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Hand-Foot-Mouth Disease (HFMD) is a systemic and mostly uncomplicated infectious disease caused by the virus of the enterovirus family and manifests with skin and mucosa lesions. Enterovirus 71 (EV71) or Coxsackie virus A16 (CA16) is the most commonly detected infectious agent. It is generally observed in children under 5 years of age. With good prognosis and tendency for self-healing, it can rarely lead to major complications. OBJECTIVE: In our study, our objective is to determine the seroprevalence of HFMD in preschool children of Sakarya region and to draw attention to similar highly contagious viral diseases with causing skin eruption. MATERIALS and METHODS: A total of 380 children between 1-6 years of age were included in the study. Socio-demographic information of children, clinical findings, personal and family history, as well as possible risk factors and such information were collected through a form. Afterwards EV71 and CA16 IgG antibody positivity was studied by ELISA method in blood samples taken from patients. RESULTS: In 380 children participating in the study, EV71 IgG positivity was 57,9% and CA16 IgG antibody positivity was 57,4%. There was no difference between the sexes in seroprevalence of HFMD (p> 0,05).