Farklı cam iyonomer restoratif materyalleri üzerine yüzey örtücü uygulanmasının biyofilm oluşumu ve sekonder çürük üzerine etkisinin in-vitro olarak değerlendirilmesi
In-vitro assessment of the effect of surface coating on different glass ionomer restorative materials on the biofilm formation and secondary caries
- Tez No: 511019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ÖZDEMİR ÖZENEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, üç farklı cam iyonomer restoratif materyal (KetacTM Molar Easymix/3M, ChemFil Rock/Dentsplay, Equia Forte/GC) üzerine yüzey örtücü (Equia Forte Coat/GC) uygulanmasının biyofilm oluşumu ve sekonder çürük üzerine etkisinin in-vitro koşullarda değerlendirilmesidir. Çalışmada yapılan her iki deneyde, her bir materyal için 8'er adet örnek içeren 3 adet yüzey örtücü uygulanmış deney ve 3 adet yüzey örtücü uygulanmamış kontrol grubu oluşturuldu. Materyallerin üzerinde oluşan Streptococcus mutans biyofilm oluşum miktarı colony forming unit (cfu) yöntemi ile ölçüldü. Her bir gruptan 1'er adet örnek taramalı elektron mikroskobunda (SEM) görüntülendi. Sekonder çürük deneyi için hazırlanan sığır dişi örnekleri demineralizasyon solüsyonunda bekletildi ve stereomikroskop ile görüntüleri alındı. Bu çalışmada istatistiksel analizler Kruskal Wallis testi, Dunn's çoklu karşılaştırma testi, Mann-Whitney-U testi ve ki-kare testi ile yapıldı. Sonuçlar, anlamlılık p0,05). Sekonder çürük değerlendirilmesinde Chemfil Rock materyalinin deney grubundaki B grubu lezyon değerleri diğer materyallerin deney gruplarından anlamlı derecede yüksek bulundu (p0,05). Sonuç olarak, cam iyonomer restoratif materyallerin yüzeyine yüzey örtücü uygulanmasının S.mutans biyofilm oluşumu ve sekonder çürük üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı, fakat oluşumu önemli ölçüde azalttığı bu nedenle de uygulanması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to in vitro evaluate the effect of applying surface coating agent (Equia Forte Coat/GC) on three different glass ionomer restorative materials (Ketac Molar Easymix/3M, ChemFil Rock/Dentsplay, Equia Forte/GC) on biofilm formation and secondary caries. For each of the two experiments carried out in the study, 3 surface coated experimental and 3 surface uncoated control groups were formed with 8 samples for each material. The Streptococcus mutans biofilm on the materials was measured by the colony forming unit (cfu) method. One sample of each group was imaged with a Scanning Electron Microscope (SEM). For the secondary caries test, prepared teeth were placed in the demineralization solution and images were taken with a stereomicroscope for analysis. In this study statistical analysis was performed with Kruskal Wallis test, Dunn's multiple comparison test, Mann-Whitney-U test, chi-square test. The results were evaluated as p0.05). The B type lesion values of coated subgroup of ChemFil Rock material was significantly higher than the other coated subgroups. There was no statistically significant difference between the A, C and D type lesion values of the groups in the evaluation of the secondary caries (p>0.05). As a conclusion, it is determined that surface coating application on glass ionomer restorative materials does not have a significant effect on S.mutans biofilm formation and secondary caries. It is suggested that the surface coating agent should be applied on glass ionomer materials.