Disiplinlerarasılık, coğrafi kavramlar ve sanatsal bir edim olarak yürümek
Interdisciplinarity, geographic terms and walking as an artistic practice
  1. Tez No: 511077
  2. Yazar: FIRAT ARAPOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN İREN BOYNUDELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Disiplinlerarasılık, 1960'lardan bu yana, çağdaş sanatta kullanılan üretim yöntemlerinin başında yer almaktadır. Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sanat alanında bu bağlamda sıkı bir geçişlilik söz konusudur. Örneğin sosyal bilimlerdeki bir ilerleme, sanatın bir parçası haline gelebilmektedir. Bilimsel araştırmalarda izlenen yöntemlerden biri, önce ilgili alanda yaşanan problemin her yönüyle tespit edilmesi, daha sonra da bu problemin çözümüne giden yolların test edilerek sonuca ulaşılmasıdır. Diğer bir araştırma ve geliştirme yöntemiyse farklı bir disiplinde ortaya konulmuş olan bir yeniliğin, başka bir bilim alanındaki araştırmacı ve akademisyenler tarafından yorumlanarak, yeni kullanım alanlarının ortaya konulmasıyla gerçekleşmektedir.“Disiplinlerarasılık, Coğrafi Kavramlar ve Sanatsal Bir Edim Olarak Yürümek”başlığıyla yapılan bu tez çalışması da gündelik hayatın rutin bir olgusu olarak görülen yürümenin çağdaş sanat alanındaki kullanımına yönelik bir tarihçeyi ve bunun günümüze dair yorumunu içermektedir.
Özet (Çeviri)
Interdisciplinarity is one of the most important production methods used in contemporary art since 1960's. In the fields of Social Sciences, Physical Sciences, Health Sciences and Art have some transitivity between them in this context. Therefore, a development in the Social Scienes has become a part of art to illustrate. One of the methods used in scientific researches is firstly to identify all aspects of the problems experienced in the relevant field and later achieve a result by testing the way to the solution of this problem. A further research and development method is realized by the creation of new application fields by interpretation of an innovation that has been created in a variety of disciplines by researchers and academics in other fields of science. This study entitled“Interdisciplinarity, Geographic Terms and Walking as an Artistic Practice”is included the history and its interpretation of using walks in contemporary art as an everyday life fact.