Su güvenliğinin çatışmalar üzerindeki etkisi: Arap – İsrail anlaşmazlığı örneği
The effect of water security on conflicts: Arab-Israel conflict example
- Tez No: 511122
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Soğuk savaş sonrası dönemde güvenlik çalışmalarının geliştirilmesi, su ile ilgili çevre sorunlarını ülkeler için tehdit kaynağı olarak gören, su güvenliği kavramının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Su güvenliğinin çatışmalar üzerindeki etkisini tanımlayabilmek için bu çalışmada yükselen bir teori olan hidropolitik kompleks yaklaşımı benimsenmiştir. Böylece su güvenliğinin, su havzasıyla ilişkili bir analiz biriminin oluşturulmasına bağlı olan, çatışmalar üzerindeki etkisi izlenebilmiştir. Arap-İsrail anlaşmazlığı örneğinde, Soğuk Savaş döneminin sona ermesine ve sonuçta Ürdün nehri havzasını etkilemiş olan uluslararası sistemin dönüşmesine dayanarak su güvenliğinin çatışmalar üzerindeki etkisini görebiliyoruz. Neoliberal kurumsalcılık teorisi, uluslararası sistemdeki dönüşümün Ürdün Havzası bölgesine olan etkisini kavramamızı sağlarken çatışma yönetimi ile çevre barış inşası kavramlarının ortaya çıkışı arasındaki bağlantıları da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The development of security studies in the post-cold war era provided to the appearance of the concept of water security, which considers environmental problems as the water issue as one of the sources of threat to countries. This contributed to the rise of the theory of Hydropolitical complexes, which will be used in this study to recognize the impact of water security on conflicts, which depends on the creation of a unit of analysis associated with the water basin. Through the example of the Arab-Israeli conflict, we can see the impact of water security on conflicts, based on the end of the Cold War era and the consequent transformation of the international system, which in turn affected the Jordan River basin. The theory of neoliberal institutionalism will provide to understanding the impact of the transmutation of the international system on the Jordan Basin region while regarding the connection between evolving in the science of conflict management and the appearance of the concept of environmental peacebuilding.