Kurumlarda kişisel gelişim eğitimlerinin etkinliğine yönelik bir araştırma
A research on the efficiency of personal development programs in corporate settings
  1. Tez No: 578341
  2. Yazar: ÖZCENAZ ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAYE EREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Education and Training, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Batıda ekonomik, Türkiye'de ise siyasi kriz ile kişisel gelişim literatürünün doğduğu görülmektedir. 1990'lı yıllardan itibaren artan kapitalist sistem ve değişen iş yaşam dengesi ile kurumlarda kişisel gelişim eğitimleri yaygınlaşmaya başlamaktadır. Bununla birlikte kavramın geçmişten getirdiği otantik anlamını günden güne kaybedip başarı ideolojisine dayandırıldığı görülmektedir. Kurumlarda meslek bilgisi içeren mesleki eğitim sayısı giderek azalmakla birlikte yerini iletişim, ikna, zaman yönetimi, duygusal zeka, liderlik, yaratıcı düşünce teknikleri gibi alanlarda kişisel gelişim eğitimlerinin ağırlık kazandığı gözlemlenmektedir. Geçmişte zeka bilişsel yeterlilikler seti olarak ele alınırken günümüzde bu kavram bilgiler arasında eşleşme yapabilme diğer bir deyişle yaşam ile bilgiyi eşleştirebilme becerisi olarak değerlendirilebilmektedir. Dolayısıyla ezbere yönelik olan eski öğrenme sistemi artık geçerliliğini yitirmektedir. Hız, değişim, belirsizlik ve yeniliğin hakim olduğu günümüz çalışma koşullarında çalışandan beklenen yetkinlikler geçmişe göre farklılık göstermektedir. Bununla birlikte beyin üzerine yapılan araştırmalar göstermektedir ki insan beyninin çağrışımlı bellek yasasına göre çalıştığı ve yoğun empatik insanlar hariç olmakla birlikte deneyimin gerçekleştiği zaman hissedildiği görülmektedir. Bu da kişisel gelişim eğitimlerinde uygulamaların, eğitim sonrasında ise kurumun tamamına yayılan destekleyici sürecin önemini ortaya koymaktadır. Çalışmada, araştırma kapsamında ele alınan kurumda, kişisel gelişim eğitimleri gözlem ve derinlemesine görüşmeler ile eğitimlerin çalışanlar üzerindeki etkisi sorgulanmış ardından nitel veri nicel bulgular ile desteklenmiştir. Bunun için eğitim ön-son ve takip testleri gerçekleştirilmiş ve incelenen kurum kapsamında çalışanların yaşam tarzı, 2016-2017 döneminde katıldıkları kişisel gelişim eğitimleri ve 2016-2017 performans skorları arasındaki ilişkilere bakılmıştır. Çalışmada eğitim sırasında konu ile doğrudan ilgili drama, oyun, vaka çalışmaları gibi geliştirilmiş teknikler ile deneyimin yaşatılmaya çalışılması önemli görülmektedir. Eğitim öncesi hazırlık aşamasında katılımcının aktif rol almasının etkisinin üzerinde durulmuş, eğitimden sonraki dönemin desteklenmesi için stratejik önerilerde bulunulmuştur. Yapılan sorgulama sonrasında mevcut durumda eğitimin çalışan üzerinde pozitif etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ancak kurumda tespit edilen ve yeterli takip sistemi ile desteklenmeyen, katılımcının sürece dahil olmakta zorlandığı yetersiz yapı sebebiyle zaman ile bu etkinin azaldığı görülmektedir. Sonuç olarak birçok yaklaşımın iç içe geçtiği uzun soluklu yeni bir model önerisinde bulunulmuştur. Çalışma ile kurumlarda kişisel gelişim eğitim süreçlerine katkı sağlamak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Starting in the 90's, companies started to invest in its employees by offering them training and development programs due to the external environmental factors such as social, economical and technological changes especially in Western countries and Turkey. Vocational tranings that aim to prepare people for a specific job, trade, or craft, are far less common in businesses these days and replaced by personal development programs which are designed to improve all aspects of life such as career, relationships, health and other personal goals. But the concept is based on the ideology of success, which has lost the authentic meaning of the past. In the past, intelligence is considered as a set of cognitive competences. Nowadays, this concept can be considered as an ability to combine information between life and knowledge therefore, memorization is not seen as an efficient methods as it used to be. Today's environment is rapidly changing and therefore employees must learn to adapt to these new circumstances. With that being said, numerous scientific studies on human brain have shown that the human brain works according to the law of associative memory and except for the intense empathic people, it is observed that the experience is felt when it occurs. This demonstrates the importance of practices in personal development trainings and the supportive process that spreads throughout the organization after the training. In the study, qualitative data were supported by quantitative data which is for the reseasch of the training and development programs in the organizations. After the research process; the importance of enhanced techniques such as drama, gamification, case studies have seen. And not supported by an adequate follow-up system has been determined and found to be insufficient. Strategic recommendations were made to support the period after the training. Besides the effect of the participant's active role in the preparation stage before the training was emphasized. That's why, a new model has been proposed.