Kadın ve erkek antropometrik ölçüleri arasındaki ilişkilerin analizi ve tahminlenmesine yönelik bir model önerisi
A model proposal for analysis and evaluation of the relationship between women and male anthropometric measurements
- Tez No: 511157
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN FIĞLALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Antropometri; insan vücudunun boyutlarıyla ilgilenen özel bir bilim dalıdır. Bu boyutlar; uzunluk, genişlik, yükseklik, ağırlık gibi farklı teknikleri içerir. Antropometrik ölçümler, bilim insanının uğraş alanına göre çeşitlilik göstermektedir. Bir antropolog vücut yapısının zaman içindeki değişimini incelemek amacıyla, bir doktor hastalıkların seyrini, insanların yaşam döngüsündeki gelişimini incelemek amacıyla ölçüm yapar. Bir mühendis ise insan vücudunu bir mekanizma olarak ele alır ve hareket durumunda veya statik gerilim altında kas zorlanmalarını azaltmak, hareket rahatlığı sağlamak gibi konularla ilgilenir. Mühendisler tasarım standartlarına uygunluğu ve insan hareketlerinin rahatlığı gibi konulara önem vererek, çalışmalarında antropometrik verileri değerlendirirler. Ancak geniş kitlelere yapılacak ölçümlemeler ve veri tabanı oluşturmak oldukça zahmetli, zor ve zaman alan bir uğraş olacaktır. Bu nedenle toplumlar ortak veri tabanları kullanarak, bazı ulusal standartların çizdiği çerçeveye uyarak tasarım yapmaktadır. Bu tez çalışmasında kullanılan ANSUR (U.S. Army Anthropometry Survey) veri tabanı, en fazla örneklem ve ölçüye sahip olması özellikleriyle literatürde en sık kullanılan veri tabanı olma özelliğindedir. Antropometrik verilerin toplanması çok zaman alan uzmanlık gerektiren bir çalışmadır. Ayrıca kişilerin ölçüm için ikna edilmesi de zordur. Bu nedenle, bu tez çalışması minimum ölçüm bilgisi ile maksimum tahmin yapmaya yönelik kritik verilerin belirlenmesi için farklı yöntemlerin sırasıyla kullanılmasıyla hibrit model sunulmaktadır. ANSUR verileri veri madenciliği yöntemlerinden lineer regresyon ile modellenmiş çıkan modelde ilişki dereceleri sosyal ağlar yöntemi ile değerlendirilmiş ve SQL üzerinden yazılan bir program ile kritik olanlar seçilmiştir. Ardından regresyon modelinin hassasiyet analizi gerçekleştirilmiştir. Modelde cinsiyet ile yalnızca dokuz ölçü alarak verilerin 117'sinin tahmini yapıldığı, bu tahminlerin yüzde 76'sının kabul edilen kritik değere göre uygun olduğu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Anthropometry; is a special science that deals with the dimensions of the human body. These dimensions includes different techniques such as length, width, height, weight, circumference dimensions. Antropometric measurements vary according to the occupation of the scientist concerned. For example, an anthropologist makes measurements to examine the evolution of body structure over time. A doctor measures the course of illnesses and the development of people's life cycle. An engineer treats the human body as a mechanism and deals with issues such as reducing mobility of muscles under motion or under static tension to provide mobility. In the determination of anthropometric data, measurements should be taken well and statistical methods should be used. However, it is difficult and time-consuming to create metrics and databases for large masses. For this reason, societies are designing using common databases and following the framework laid down by some national standards. The ANSUR (U.S. Army Anthropometry Survey) is the most commonly used database in the literature with its features that have the most sample and measure. The collection of anthropometric data is a difficult, time-consuming and time-consuming task. It is also difficult to persuade people to measure. For this reason, a hybrid model is presented by using different methods in order to determine the critical data for the maximum estimation in the study. Ansur data are modeled by linear regression which is data mining methods and relationship grades are evaluated by social networking method. Critical ones are selected by a program written in SQL. Then, the accuracy analysis of the regression model was performed. In addition to gender, the model showed that only 117 of the data were estimated by taking ten measures, and that these estimates were appropriate to the accepted critical value.