Hemodiyaliz hastalarında beslenme durumu ve yaşam kalitesinin diyet ve kan antioksidan parametreleri ile ilişkisi
Relationship between nutritional status and quality of life with diet and blood antioxidant parameters in hemodialysis
- Tez No: 959757
- Danışmanlar: PROF. DR. ADVİYE GÜLÇİN SAĞDIÇOĞLU CELEP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu araştırma; hemodiyaliz (HD) hastalarında beslenme durumu, yaşam kalitesi, diyet antioksidan Bu araştırma; hemodiyaliz (HD) hastalarında beslenme durumu, yaşam kalitesi, diyet antioksidan kapasitesi (dTAC) ve kan antioksidan düzeyleri arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesine yönelik olgu-kontrol çalışmasıdır. Çalışmaya olgu ve kontrol grubunda 44 (n=12 kadın, n=32 erkek) olmak üzere toplam 88 kişi dahil edilmiştir. Araştırma Ağustos 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hemodiyaliz Ünitesi'nde gerçekleştirilmiş, bireylerin beslenme durumu, diyetle enerji ve besin öğesi alımları, kardiyovasküler hastalık (KVH) ilişkili mortalite olasılıkları, yaşam kalitesi (KDQOL-36) ve dTAC düzeyleri, antropometrik ölçümleri ve kan örnekleri alınmıştır. Elde edilen veriler vaka ve kontrol grupları arasında değerlendirildiğinde olgu grubunda yaş ortalaması (56,89±15,94), kontrol grubunda yaş ortalaması (57,66±10,89) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a case-control investigation aimed at evaluating the associations between nutritional status, quality of life, dietary total antioxidant capacity (dTAC), blood antioxidant levels in patients undergoing hemodialysis (HD). A total of 88 individuals, 44 in the HD patients and 44 healthy controls (n=12 female, n=32 male) were included in the study. The study was carried out at the Hemodialysis Unit of Gazi University Faculty of Medicine between August 2023 and June 2024. Nutritional status, dietary energy and nutrient intake, cardiovascular disease (CVD)-related mortality risk, quality of life (via KDQOL-36), dTAC levels, anthropometric measurements and blood samples were collected for analysis. The obtained data were analyzed by comparing the case and control groups and the mean age was calculated as 56.89±15.94 years in the case group and 57.66±10.89 years in the control group.