Öğretmenlerin farklılıkların yönetimi yaklaşımlarına ilişkin algıları ile örgütsel mutluluk algıları arasındaki ilişki
The relationship between teacher perceptions of diversity management perspectives and organizational happiness
  1. Tez No: 511159
  2. Yazar: YASER ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmada, okullarda benimsenen farklılıkların yönetimi yaklaşımlarına ilişkin öğretmenlerin görüşleri ile örgütsel mutluluk algıları arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, 2015-2016 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında Kocaeli ilinin ilçelerindeki 39 kamu ortaöğretim kurumunda görev yapmakta olan 768 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Podsiadlowski vd. (2013) tarafından geliştirilen, Arslan ve Polat (2016) tarafından Türkçeye uyarlanan“Farklılıklara Yaklaşım Ölçeği”ile Demo ve Paschoal (2013) tarafından geliştirilen, Arslan ve Polat (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan“Örgütsel Mutluluk Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde; betimsel istatistikler için aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmış, değişkenler arasındaki korelasyon için Pearson korelasyon katsayısı hesaplanmış, yordayıcı değişkenlerin yordama gücünü incelemek içinse önce regresyon analizi, daha sonra hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçları, farklılıkların yönetimi yaklaşımlarından tümleştirme ve öğrenme, renk körlüğü ve eşitlik yaklaşımlarının örgütsel mutluluğu anlamlı biçimde yordadığını; ancak homojenliğin desteklenmesi ve erişim yaklaşımlarının örgütsel mutluluğu yordamadığını göstermektedir. Araştırmada ulaşılan diğer sonuçlara göre; tümleştirme ve öğrenme, renk körlüğü ve eşitlik yaklaşımları örgütsel mutluluğun alt boyutlarından olan olumlu duygular boyutunu anlamlı biçimde yordamakta; homojenliğin desteklenmesi ve erişim yaklaşımları olumlu duygular boyutunu yordamamaktadır. Olumsuz duygular boyutunu anlamlı biçimde yordayan değişkenler ise tümleştirme ve öğrenme ile renk körlüğü yaklaşımlarıyken; homojenliğin desteklenmesi, eşitlik ve erişim yaklaşımları olumsuz duyguları yordamamaktadır. Potansiyelin gerçekleştirilmesi boyutunu anlamlı biçimde yordayan değişkenler tümleştirme ve öğrenme ile eşitlik yaklaşımı olarak bulunmuş; homojenliğin desteklenmesi, renk körlüğü ve erişim yaklaşımlarının potansiyelin gerçekleştirilmesini yordamadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between teachers' views about diversity management approaches that were adopted in schools and their organizational happiness levels. Sample composed of 768 teachers who worked in 39 public high schools of Kocaeli district in 2015-2016 school year, spring semester. Relational survey model was used in this study. The data were gathered via“Diversity Perspectives Questionnaire”which was developed by Podsiadlowski et al. (2013), and soon adopted by Arslan and Polat (2016) and“Well-Being at Work Scale”which was developed by Demo and Paschoal (2013) and soon adopted by Arslan and Polat (2017). Mean and standard deviation values were used for descriptive statistics and Pearson correlation coefficient was calculated for the interaction between the variables while regression analysis and hierarchical regression analysis were used for the variables' strength of association. Results revealed that organizational happiness was predicted by integration and learning, colour-blindness and fairness diversity management approaches. However, reinforcing homogeneity and access approaches did not predict organizational happiness. Positive affect, one of the sub-dimensions of organizational happiness, was predicted by integration and learning, colour-blindness and fairness approaches. But, reinforcing homogeneity and access approaches did not predict positive affect. On the other hand, the sub-dimension of negative affect was predicted by integration and learning, and colour-blindness approaches. Yet, reinforcing homogeneity, fairness, and access approaches did not predict negative affect. Fulfilment, the other sub-dimension of organizational happiness, was predicted by integration and learning and fairness approaches, but reinforcing homogeneity, colour-blindness and access approaches did not predict fulfilment.