90'lı yıllarda Türk basınında siyasi fotoğrafın işlevi
  1. Tez No: 51117
  2. Yazar: SADIK TUMAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATAY SİMBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Journalism, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Siyasi fotoğraf geleneği etkinliği olan bağımsız bir fotoğraf türüdür. İşlevsel ifadesini medya'da bulmaktadır. Siyasi fotoğraf politik, sosyolojik, estetik niteliklere sahiptir. Yanısıra siyasi fotoğraf üretimi ve tüketimi bir ülkede ki siyasi yaşantılara aktif olarak katılır. Ve katkıda bulunur. 90'lı yıllar ülkemizin II. binli yıllara hazırlandığı bir dönem olarak kendine has bir panorama arz etmektedir. Yeni liderler, enflasyon, hayat pahalılığı, terör gibi toplumsal sorunlar medyanın etkin sunumlanyla yorumlanmakta ve eleştirilerek kamuoyuna yansıtılır. Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet ve sabah gibi gazeteler, yanısıra Nokta ve Tempo gibi dergilerin liberal çizgide sürdürdükleri yayın politikası foto muhabirleri'nin faaliyetiyle, fotoğrafik olarak karşılığını bulmaktadır. Görüntü üretim ve tüketim faaliyeti içinde evrensel ölçülerde paylaşılan aldınşsızlık, yabancılaşma, gibi psikolojik ve kollektif nitelikli rahatsızlıklar, tiraj azlığı nedeniyle yaşanan promosyon sorununa karşın, ülkemizde siyasi fotoğraf enformatif ve iletişimsel bağlamda üzerine düşeni yetkinlikle gerçekleştirir. Yine ülkemizde karşm, siyasi fotoğraflar idelolojik ve siyasi belirsizlik ve bunalımları yalın ve net olarak tanraüayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Political photography is a special kind. That has tradition and includes political, sociological and aesthetic qualites. Also the activity of political photography participates directly in the political life that happens in a country. The 90's like the period of preperation for the next century, present a peculiar panoroma. Media Is interpreting, criticizing and offering to the public opinion the social problems Like the new leaders Inflation and terror. The journals like Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet and Sabah also the reviews Like Nokta and Tempo have liberal publications policy. This policy is realizing by photo journalistic activities. In our country are living some physogical and collective problems like indifference and alienation. All this are universal symptoms by the enormous production and consumption of images. Another problem is promotion by the reason of tirage'es reducing. However the turkish political photography realize it mission with competence in informative and comminicative level; at the same time in TURKEY by political photographs can be identificated with lucidity the ideological and political ambiguities and crisies. II