Türkiye'de merkezi yönetimle il yönetimi arasındaki ilişkilerin kamu hizmetlerine etkisi
- Tez No: 51116
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLAL ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZ Çalışmamız il genel yönetimi üzerinedir. Bu alan, kamu yönetiminde üzerinde fazlaca durulmayan bir alam oluşturmaktadır. Bugüne kadar yapılan çalışmaların pekçoğu yerel yönetimler ve özellikle il özel idaresi üzerinde yoğunlaşmış bulunmaktadır. Bu çalışmamızda, il genel yönetiminin (ilçe ve bucak dahil), merkezi yönetimle olan ilişkileri ve bu ilişkilerin kamu hizmetleri üzerindeki etkileri ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Bu tezin amacı, merkezi yönetimin taşra örgütüyle (il, ilçe, bucak) olan ilişkilerini incelemek; bu ilişkilerin kamu hizmetlerinin nasıl etkilediğini ortaya çıkarmak; hizmetlerden kaynaklanan sorunları tesbit ederek, bunlara çözüm önermektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is about general province administration. Little has been written in this field of public administration. Huge amount of studies, however, have related with local governments and, especially with private province administration (il özel idaresi) till now. In our study, relationships between general province administration and central administration, and affects of this relationships on public services are studied in detail. This thesis aims to examine relationships between central administration and local governments; to articulate how those relationships affect public services; to determine problems that those relationships caused to; and to suggest new solutions to these problems.