An exploration of various impacts of social media usage: The philosophical and sociological perspectives of Jacques Ellul's 'technique'
Sosyal medya kullanımının çeşitli etkilerinin incelenmedi: Jacques Ellul'un 'Teknik' kavramının felsefi ve sosyolojik perspektifleri
- Tez No: 511179
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER KÜÇÜKURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, Fransız filozof ve sosyolog Jacques Ellul'un“La Technique”adlı çalışmasında tanımladığı“teknik”kavramının geçerliliği ve uygulanabilirliği hakkında içgörüyü ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. (1964'te yayımlanan“Teknolojik Toplum”olarak tercüme edilmiştir). Özellikle benim amacım, Ellul'un diyalektik metodolojisinin,“tekniğin”internet dünyasıyla etkileşim derecesini incelemek için nasıl kullanılabileceğini incelemek ve insanların iletişim kurma ve dil kullanma biçiminde belirli küresel ölçekte değişiklikler üretmek için sosyal medyayı nasıl kullandığını incelemektir.Sosyal medyadaki ve internet tabanlı iletişimdeki son gelişmeler ne ölçüde Ellul'un“tekniği”hakkındaki fikir ve kavramları ile doğrulandı mı, çelişkili mi? Diyalektik, Ellul'un eserleri için bir bütün olarak merkezdedir ve insanın eylem ve teknik seçimi arasındaki diyalektik gerginlikte açıkça görülebilir. İnsanlar teknikleri kullandığında, bu tür teknikler ne ölçüde sırayla insanı kullanır? İnsanlar sosyal medyayı özgürce seçilmiş veya“tarafsız”bir araç olarak kullanıyor mu? Ya da teknik, insanların böyle bir teknoloji ile anlamlı bir sosyolojik düzeyde etkileşime girme olasılığını katı bir şekilde kontrol ediyor mu? Bu tez, her ne kadar modern yaşamın görsel ve imgeyi dil ve“sözcük”üzerinden ön plana çıkardığına dair argümanının bir parçası olarak hem teolojik hem de sosyolojik analizleri benimseyen Ellul'un 1981 tarihli“The Word of Humbleation Of The Word”adlı kitabına öncelikli olarak (özellikle de değil) atıfta bulunacaktır. Bu kelimenin bir nesneye dönüştüğünü ve gerçeğin, kuramsal ve özün dünyasının aksine gerçekliğin, eylemin, teknik uygulamanın ve nesnelliğin dünyasını temsil eden imgeden daha aşağı bir şey olduğunu savunur. Bunun sosyal medya dili ne yapıyor? Rasyonel olarak neler teknik amaçlı ile yapılacaktır daha fazla hale hale getirdi mi? Bu verimlilikliğin fiyatınedir? Belki de bu etkinlik sadece belirgindir ve etkisiz bir iletişim biçimi ilesonuçlanır? İnsan konusuna göre 'özgürlük' ve 'gereklilik' rolüne ne dersiniz? Sosyal medya teknolojisinin sonucu olarak dil ve kelime daha özgür mü? İnternette iletişimin bu tür sorulara cevap vermesine yardımcı olabilecek ya da Ellul'un Teknik ve Özgürlük diyalektiği ile genel olarak dil ve imgelerin sosyolojik ve felsefi kavrayışı ile ilgili yeni sorular ve sorunlar üretmeye yardımcı olabilecek çeşitli vaka araştırmalarını araştıracağım.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to unearth insights about the relevance and degree of applicability of the concept of“technique”as defined by the French philosopher and sociologist Jacques Ellul in his seminal work,“La Technique”(translated as“The Technological Society”, published in 1964). Specifically my aim is to examine how Ellul's dialectical methodology can be used to examine the degree in which“technique”interacts with the world of internet and social media usages to produce particular global-scale changes in the way people communicate and use language. To what extent have recent developments in social media and internet-based communication, confirmed or contradicted Ellul's ideas and concepts of“technique”? Dialectics is central to Ellul's works as a whole, and can clearly be seen in the dialectical tension between human choice of action and technique. When humans use techniques, to what extent do such established techniques in turn, use human beings? Do humans use social media as a tool in a freely chosen or“neutral”way? Or does technique rigidly control the possible ways in which people can interact with such technology on a meaningful sociological level? This thesis will be referring primarily (though not exclusively) to Ellul's 1981 book“The Humiliation Of The Word”which adopts both theological and sociological analyses as part of its argument that modern life prioritizes the visual and the image over language and“the word”. He argues that the word has been turned into an object and made subordinate to the image which represents the world of reality, action, technical application and objectivity as opposed to the world of truth, the theoretical, the abstract, and of human subjectivity which language represents. In light of this, what has social media done to language generally? Has it made communication more efficient through rationally applied technical methods? What is the price of this efficiency? Perhaps this efficiency is only apparent and results in an inefficient form of communication? What about the role of 'freedom' and 'necessity' with respect to the human subject? Does language and the word become more free as a result of social media technology? I shall be exploring several case studies concerning communication on the Internet that might help provide answers to such quesitons or produce new questions and problems with respect to Ellul's dialectic of Technique and Freedom, as well as the sociological and philosophical understanding of language and images in general.