Preeklamptik gebelerde serum tiyol-disülfid homeostazisi ve klinik parametrelerle ilişkisi
Serum thiol-disulphide homeostasis in pregnant women with preeclampsia and to investigate the association with clinical parameters
  1. Tez No: 511256
  2. Yazar: LATİFE ASLI CİLLİ
  3. Danışmanlar: DR. ERBİL ÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Preeklamptik gebelerde oksidatif stres göstergelerinden biri olan serum tiyol düzeylerinin klinik parametrelere göre nasıl değiştiğini araştırmak. Yöntem: Çalışmaya haziran 2016 ile kasım 2016 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Perinatoloji Kliniğinde yatarak takip edilen 18-45 yaş arası tekiz gebeliği olan 54 preeklamptik vaka çalışma grubu ve gebe izlem polikliniğine başvuran 51 sağlıklı tekiz gebe kontrol grubu olacak şekilde toplam 105 olgu dahil edilmiştir. Tüm vakaların, yaş, boy, kilo, BMI, gravida, parite ve yaşayan çocuk sayıları kaydedilmiştir. Başvuru sırasındaki sistolik ve diastolik kan basınçları ölçülmüştür. Serum, glukoz, üre, ürik asid, kreatinin, total protein, albümin, AST, ALT düzeyleri ile idrarda spot protein/kreatinin oranı ve 24 saatlik idrarda protein düzeyi ölçülmüştür. Alınan kanın bir kısmı 3500 devirde 10 dakika santrifüj edilerek elde edilen serumdan total tiyol,native tiyol,disülfid miktarları ölçülmesi amacı ile -80 °C de saklanmıştır. Erel & Neselioglu tarafından yeni geliştirilen otomatik ölçüm yöntemiyle tiyol –disülfid dengesi her iki yönde çalışılarak tiyol-disülfid homeostazisi incelenmiştir. Bulgular: Çalışma ve kontrol grubu arasında gravida ve gestasyonel yaş açısından fark bulunmamıştır. VKI ve yaş açısından fark anlamlı bulunsa da logistik regresyon analizi ile sadece VKI anlamlı olarak preeklamptik grupta yüksek bulunmuştur (30.96±5.44 vs 28.25±3.98)(P=0.011). Preeklamptik hasta grubunda native ve total tiyol düzeyleri kontrol grubundaki hastalardan düşük bulunmuştur.Bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır.Her iki grup arasında Disülfid_SS, SS-SH , SS-Total tiyol, SH-total tiyol düzeyleri açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Proteinüri miktarlarındaki artış, native thiol ve total thiol düzeylerindeki düşüşle koreledir. Spot idrar protein/kreatinin ile native tiyol arasındaki korelasyon −0,362 (p =0,012) ,total tiyol ile arasındaki korelasyon −0,377 (p=0,008) olup bu değerler negatif anlamlı korelasyonu göstermektedir. 24 saat idrar proteinüri miktarı ile native tiyol arasındaki korelasyon −0,445 (p =0,005) ,total tiyol ile arasındaki korelasyon −0,485 (p=0,002) olup bu değerler negatif anlamlı korelasyonu göstermektedir. Sistolik ve diastolik kan basıncındaki artışlar total ve native thiol düzeylerindeki düşüş ile koreledir. Sistolik kan basıncı ile native thiol düzeyleri r=-0,402 (
Özet (Çeviri)
Serum Thiol/Disulphide Homeostasis in pregnant women with preeclampsia and to investigate the association with clinical parameters Objective:The aim of this study to assess thiol /disulphide homeostasis in pregnant women with preeclampsia and to investigate the association with clinical parameters Methods:Fifty-four pregnant women with preeclampsia and fifty-one healty,uncomplicated pregnancies were included in the study.Blood thiol/disulphide homeostasis was measured in both groups with using the novel,fully automated colorimetric method developed by Erel et al. Results:The serum native and total thiol levels were significantly lower in preeclampsia when compared with the healty group (p < 0.05).A negative correlation was determined between native and total thiol levels with proteinuria and blood pressure.A positive correlation determined between native and total thiol levels with serum total protein and albumin levels Conclusion:Native and total thiol were deficient in the pregnant women with preeclampsia .The thiol-disulphide balance has shifted to the oxidative side.This metabolic disturbance may have a role in the pathogenesis of preeclampsia