Grup çalışmasının işe bağlılık ve işgücü verimliliği üzerindeki etkileri
Job İnvolvement of groups stadies and its effects on productivity of workforce
- Tez No: 51127
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Bu çalışmada, örgütlerde grup çalışmalarının işgücü verimliliği ve işe bağlılık üzerindeki etkileri hakkında yazalı kaynak analizine dayalı bir araştırma yapılmaktadır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yönetim anlayışları gelişimi içinde grupların anlamı vurgulandıktan sonra tanımı, yapılan ve türleri hakkında bilgi verilerek gruplar hakkında genel olarak bir fikir oluşumu sağlanmıştır. Son olarak, işgücü verimliliği ile işe bağlılığın tanımları yapılarak açıklanmıştır. İkinci bölümde, dinamik güçlerin, çalışma grupları üzerindeki etkileri ve bu etkilerin işgücü verimliliği ile işe bağlılık arasındaki ilişkileri değerlendirilmiştir. Üçüncü ve son bölümde, son yıllarda adından çokça söz edilen kalite çemberleri, işleyişi ve yapısı gözönüne alınarak, grup çalışmaları açışından analiz edilmiştir. Böylece, kalite çemberlerinin grup dinamikleri aracılığıyla, işgücü verimliliği ve işe bağlılık üzerindeki İlişkiler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this study, a research has been conducted on jop involvement of group stadies and it's effects on productivity of workforce in the organizations, based on the sources of written analysis. Thesis consists of three sections. In the first section, a general opinion was formed as the significiance of groups within development of sense of management has been emphasised and information was provided on their descriptions, types and structures. Finally, the workforce productivity and it's jop involvement have been described and explained. In the second section, the effects of dynamic forces on the working groups and the relatioaships between these effects and workforce productivity with jop involvement have been assessed. In the third and final section, quality circles so often mentioned in recent years, has been analysed from an angle of their functions and structures. Therefore, an attempt has been made to discover the relationships between workforce productivity' and jop involvement through group dynamics of quality circles.