Gazeteciliğin yeni bir boyutu: İnternet gazeteciliği
The new dimension of journalism: Internet journalism
- Tez No: 511347
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 405
Özet
Gazetecilik mesleği, toplumun haber ve bilgi gereksiniminin karşılanmasında oldukça önemlidir. Günümüzde bu meslek, gazete, dergi, radyo ve televizyon gibi kitle iletişim araçları ile icra edildiği gibi internet üzerinden de yapılmaktadır. Diğer bir deyişle, internet gazeteciliğe yeni bir boyut getirmiştir. İnternet gazeteciliği ile birlikte ortaya çıkan haber siteleri, haberlerin topluma daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaştırılmasını sağlamaktadır. Ancak haber sitelerinin haber sunumuna yeni bir boyut kazandırması, zamanla bu ortam üzerinden yürütülen gazetecilik uygulamasında etik ilke ve standartlar ile hukuk kurallarına aykırı haberler yapılmasına neden olmuştur. Tezde bu kapsamda, internet gazetelerinde ortaya çıkan önemli etik ihlâller üzerinde de durulmaktadır. İşbu tez çalışmasının konusu, internet gazeteleri ile ortaya çıkan ihlâller karşısında gerek etik açıdan gerekse hukukî açıdan ne gibi düzenlemeler yapıldığını araştırmak, etik ve hukukî dayanakları tespit ettikten sonra bu düzenlemelerin internet gazeteciliği için yeterli olup olmadığını ortaya koymak ve yeterli değilse boşluğun giderilmesi için çözüm yolları sunmaktır. Tezin konusunu oluşturan bir diğer mesele, internet gazetecilerinin haklarının yasal olarak korunup korunmadığıdır. Bu doğrultuda internet yayınlarını düzenleyen 5651 sayılı Kanun ve gazetecilerin haklarını düzenleyen 5953 sayılı Basın-İş Kanunu incelenmiştir. Tezde, tanımlayıcı/betimleyici araştırma yöntemi ile literatür (kaynak) taraması sonucunda elde edilen veriler incelenmiş ve internet gazetelerinde düzenleme yapılması için sunulan önerilerde, gerekli görülen noktalarda, konuyla ilgili yürürlükteki diğer kanunlarla karşılaştırmalı analiz yöntemine başvurulmuştur. Tezde günümüzün önemli kitle iletişim araçlarından biri olan internet ve dolayısıyla internet gazeteciliği bakımından, 'toplumsal sorumluluk kuramı' ve 'medya yetkinliği kuramı' kullanılmıştır. Tezin asıl amacı; internet gazeteciliğinin daha profesyonel ve saygın bir hâle getirilmesi için, mevcut sorunlarla ilgili çözüm yolları sunarak, bu konuda internet gazeteciliği alanında yaşanan tartışmalara katkıda bulunmaktır. Tez çalışmasının sonucunda internet gazeteleri ve gazetecileri için, yazılı basını düzenleyen 5187 sayılı Basın Kanununda, 5651 sayılı interneti düzenleyen Kanunda ve 5953 sayılı Basın-İş Kanununda gerekli düzenlemelerin yer almadığı ve bu konuda düzenlemeye ihtiyaç olduğu kanısına varılmıştır. Etik açıdan da internet gazetelerine yönelik özel etik ilke ve standartların belirlenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The profession of journalism is quite important for the provision of society's needs in news and information. Journalism, today, is performed via mass media such as newspaper, magazine, radio and television as well as through internet. In other words, the internet has brought a new dimension to journalism. The news sites which has emerged with internet journalism provides that the news can be delivered to the society in a quick and easy way. However, that the new aspect which is brought to the delivery of news, causes the online news that are made against the ethical principles and standards and, also, the rules of law. In this dissertation, it is discoursed the ethical violations coming out in internet journalism. The thesis of the dissertation is to search the regulations that are made, ethically and legally, against the violations, coming out with internet journalism; to put forth whether the regulations are sufficient for the internet journalism after identifying the ethical and legal basis; and to offer new solutions if the regulations are not enough. The other thing taking place in the dissertation is whether the rights of the internet journalists are protected legally or not. In this direction, Law no. 5651 on Regulating Broadcasting in the Internet and Press-Labor Law no. 5953 regulating the rights of journalists are analysed. In the dissertation, through the descriptive research technique, the data, which is obtained with the resource search, is examined and when analysing the proposals on regulating the internet journalism, a comparative analysing method has been applied necessarily for the issues in focus and their regulations still in use. In the dissertation, the 'theory of social responsibility' and the 'theory of media competence' are used within the internet, today's one of the most important mass media, and the internet journalism. The main objective of the dissertation is to offer new solutions, and to contribute to the discussions about the internet journalism, for making the internet journalism more professional and more reputable. It is concluded that there are not adequate necessary regulations in the Press Law no. 5187 regulating the print press, and in Law no. 5651 regulating the internet, and Press-Labor Law no. 5953; and that there is need of regulations for the problems. In addition to these conclusions, the result that there should be special ethical principles and standards for the internet journalist is given in the dissertation.