Kurumsal yönetimin firma değeri üzerine etkisi: BIST'te bir uygulama
The impact of corporate governance on firm value: An application in BIST
- Tez No: 511382
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, Borsa İstanbul sektör endekslerinde işlem gören ve aynı zamanda kurumsal yönetim derecelendirme notuna sahip olan firmalar ile nota sahip olmayan firmaların hisse senedi getirilerinin, sektörel bazda bir ayrışma yaratıp yaratmadığı istatistiksel olarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu araştırmada, öncelikle kurumsal yönetim anlayışına yönelik genel çerçeve ortaya konmuştur. Araştırmanın amacına ulaşmak için, 2011 ile 2015 yılları arasında sektör endekslerinde işlem gören ve kurumsal yönetim derecelendirme notuna sahip olan ve olmayan firmalar belirlenmiştir. Firmaların her ayın son işlem günü hisse senedi kapanış fiyatları üzerinden logaritmik getirileri hesaplanmıştır. Her bir sektör endeksinde, firmaların kurumsal yönetim derecelendirme notuna sahip olma durumu kategorik değişeni ile iki bağımsız örneklem grubu oluşturulmuştur. Elde edilen iki örneklem grubunun logaritmik getirileri hakkında genel bilgi sağlaması için öncelikle tanımlayıcı istatistikler verilmiştir. Araştırmanın hipotezlerini test etmek için, non-parametrik iki bağımsız örneklemler için uygun Mann-Whitney U-Testi uygulanmıştır. Veriler SPSS 24.0 paket programı aracılığı ile çözümlenmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda sadece Borsa İstanbul Teknoloji Endeksi (XUTEK)'nde 2013 yılında, %5 anlamlılık düzeyinde sektörel bazda istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been tried to determine statistically whether stocks of companies that have been traded in BIST sector indices and which also have a corporate governance rating score and companies that do not have notes have created a sectoral difference. First of all, a general framework for understanding corporate governance has been put forward. In order to achieve the purpose of the study, between 2011 and 2015, companies that are traded in sector indices and who have or do not have a corporate governance rating score have been identified. Logarithmic returns are calculated on stock closing prices of the companies on the last trading day of each month. In each sector index, two independent sample groups were established with the categorical variable in the status of companies having a corporate governance rating score. Initially, descriptive statistics are given to provide general information about the logarithmic returns of the two sample groups. To test the hypothesis of the study, Mann-Whitney U-Test was applied for non-parametric two independent samples. The data was resolved through the SPSS 24.0 package program. As a result of the analyzes made, only the BIST Technology Index (XUTEK) was found to have a statistically significant difference at the level of 5% significance on sectoral basis in 2013.