Kaşıntı ve ağrıda yaşam kalitesi
Quality of life in pruritus and pain
  1. Tez No: 511385
  2. Yazar: GÜLDEHAN ATIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ALTUNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Dermatolojik hastalıkların en sık gözlenen semptomu olarak değerlendirilen pruritusun yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkileri bilinmektedir. Aynı iletim yollarını ve benzer mediyatörleri kullanan ağrının da yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkileri bulunmaktadır. Psikojenik pruritusa (PP) benzer şekilde psikojenik faktörlerin rol aldığı, kronik seyirli bir tür ağrı sendromu olarak bilinen“fibromiyalji sendromu”(FMS)nda da yaşam kalitesinin olumsuz etkilendiğini bildiren çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada benzer yaş, cinsiyet, eğitim düzeyine sahip PP tanısı almış hastalar ve FMS tanısı almış, hastaların ağrı/kaşıntı şiddetleri, süreleri ve bu iki hastalığın yaşam kalitesi üzerindeki etkilerinin kıyaslanması amaçlanmıştır. MATERYAL-METOD: Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğinde PP tanısıyla takip edilen 50 hasta ve Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğinde FMS tanısıyla takip edilen 50 hasta prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Her iki gruptaki hastaya, hastaların yaş, cinsiyet, medeni hal, eğitim durumu, meslek gibi sosyodemografik bilgilerini içeren sorular soruldu. ve hastalığın süresi, eşlik eden sistemik ve dermatolojik hastalıkları içeren bir form dolduruldu. PP hastalarında kaşıntının ve FMS hastalarında ağrının şiddetini ölçmek için Vizüel Analog Skala (VAS) kullanıldı. Yaşam kalitelerini değerlendirmek için hastalardan, Dünya Sağlık Örgütü Türkçe yaşam kalitesi kısa formu'nu (WHOQOL-BREF-TR) doldurmaları istendi. Hastalardan yazılı onam alındı. 18 yaşından küçük hastalar, çalışmaya katılmaya gönüllü olmayanlar, yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilecek veya kaşıntıya neden olabilecek bir dermatolojik ve/veya sistemik hastalığı olanlar, okuma yazma bilmeyenler, zeka düzeyi anketleri doldurmaya yeterli olmayanlar çalışmaya dahil edilmedi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Pruritus, the most frequent symptom of dermatologic diseases, is known to have negative effects on quality of life Also Pain, which uses the same nerve paths and similar mediators of pruritus has similar negative effects on quality of life In some studies it has been reported that psychogenic factors play a role in“fibromyalgia syndrome”(FMS) that is .a chronic pain sydrome.and very similar to psychogenic pruritus (PP). Our aim was to compare pain/itch intensity, duration and quality of life of the patients with PP and patients with FMS MATERIALS AND METHODS: 50 patients diagnosed with PP from Şişli Etfal Training and Research Hospital Dermatology outpatient clinic and 50 patients diagnosed with FMS from Şişli Etfal Training and Research Hospital Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic were included prospectively in the study. Patients' demographic informations such as age, gender, marital status, education level, occupation and duration of disease, comorbid diseases, dermatologic diseases were recorded. Visual Analag Scale (VAS )was used to measure the severity of pruritus in patients with PP and to measure the severity of pain in patients with FMS. Patients were asked to fill out the WHOQOL-BREF-TR form to assess quality of life. Written consent was obtained from the patients. Patients who are younger than 18, who has dermatological or systemic disease which lead to itching or may affect the quality of life were excluded.