Sağlık kurumları yöneticilerinin yumuşak güç kullanım yeterliliklerinin ölçülmesi: Ankara ili örneği
Measuring soft power use qualifications of health corporations managers: Ankara provincial example
- Tez No: 511384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışma, Ankara ilindeki Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde çalışan yöneticilerin işletmede süreci ve çalışanları yönetirken yumuşak güç kullanımı ile ilgili farkındalık düzeylerini ortaya koymak, yumuşak güç unsurlarını yöneticilik ilkelerine yansıtma durumlarını incelemek, yöneticilik ile yumuşak güç arasındaki ilişkiyi tanımlamak, yumuşak gücün alt boyutlarını incelemek, hastane yöneticilerinin yumuşak güç kullanım yeterliliklerinin düşük olduğu boyutları tespit etmek ve gelişme sağlayıcı önerilerde bulunmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda“Yumuşak Güç Kullanım Yeterliliği”ile ilgili bir ölçek geliştirilmiş ve örneklemdeki yöneticilerin yumuşak güç kullanım yeterliliklerinin sorgulanmasında geliştirilen ölçekten yararlanılmıştır. Ölçeğin yapı geçerliliği temel eksenler yöntemi faktör analizi ile incelenmiştir. Analiz sonucunda söz konusu ölçeğin üç faktörlü bir yapıyı ölçtüğü görülmüştür. Bu faktörler: Vizyon, İletişim ve Duygusal Zekâ'dır. Ölçeğin güvenirliğini belirlemek amacıyla Cronbach Alpha iç-tutarlılık katsayısı değeri incelenmiş ve bu değer 0.968 olarak tespit edilmiştir. Araştırma evrenini, 2017 yılında Ankara ilinde faaliyette bulunan Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde çalışan üst düzey hastane yöneticileri oluşturmaktadır. Mevcut hastanelerin sayısı fazla olmadığından örneklem seçilmemiş ve Ankara ilindeki Sağlık Bakanlığı'na bağlı tüm hastaneler evren olarak kabul edilmiştir. Ankara'da Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde 460 hastane yöneticisi vardır. Tüm evrene ulaşabilmek için ilgili kurumlara gerekli başvurular yapılmıştır. Uygun görülen hastanelerin tümünde geliştirilen ölçek uygulanmıştır. Örneklem büyüklüğü 216 bulunmuştur ve 225 hastane yöneticisine ölçek uygulanmış ve uygulama sonucunda eksik ve hatalı uygulanan ölçekler elendikten sonra kalan 216 hastane yöneticisinin cevapladığı ölçekler değerlendirmeye alınmıştır. Bu çalışmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde gruplar arasında karşılaştırma yapmaya olanak sağlayan Bağımsız Örneklem T-Testi ve Tek Yönlü Varyans (ANOVA) analizine yer verilmiştir. Araştırma sonucunda yöneticilerin önemli oranda yumuşak güç kullanım yeterliliklerine sahip oldukları, vizyon boyutunda yer alan ifadelere 4.35, iletişim boyutu içerisinde yer alan ifadelere 4.46 ve duygusal zeka boyutunda yer alan ifadelere ise 4.39' luk düzeyde bir katılım sağladıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the level of awareness about the use of soft power in the management of the hospital administrators affiliated to the Ministry of Health in the city of Ankara and to examine the cases of reflecting the soft power elements to the management principles, to define the relation between management and soft power, to examine the soft power subdimensions and to identify the dimensions where the power utilization competencies are low and to make suggestions for improvement. For this purpose, a scale related to ''Soft Power Use Adequacy'' was developed and used for the questionnaire developed by questioning the soft power use qualities of the managers in the sample. The construct validity of the scale was examined by the principle axis factor analysis. As a result of the analysis, it was seen that the scale had a three-factor scale. These factors are Vision, Communication and Emotional Intelligence. In order to determine the reliability of the scale, the Cronbach Alpha internal consistency coefficient value was examined and found to be 0.968. The research universe constitutes senior hospital managers who operate in the city of Ankara in 2017 and work in the hospitals affiliated to the Ministry of Health. Since the number of existing hospitals was not high, no sample was selected and all the hospitals affiliated to the Ministry of Health in Ankara were accepted as universes. There are 460 hospital administrators in the Ministry of Health affiliated hospitals in Ankara. Necessary applications have been made to the related institutions to reach the whole universe. The scale that has been generated was implemented in all of the eligible hospitals. The sample size was 216 and the scale was applied to 225 hospital administrators and the scales answered by the 216 hospital administrators who were left after the missing and in correctly applied questionnaires were evaluated. The Independent Sample T-Test and One-way Analysis of Variance (ANOVA), which allow comparison between the groups in the analysis of the data obtained in this study are given. As a result of the research, it was observed that the managers have the ability to use soft power in a significant way, 4.35 in vision dimension, 4.46 in communication dimension and 4.39 in emotional intelligence dimension.