Üretim kaynakları planlaması (MRPII) uygulamasında performans değerlendirme
Performance eveluation in manufacturing resources planning (MRPII) application
- Tez No: 51140
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜZEYME DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Pazarların kürüeselleştiği günümüzde, işletmeler rekabet edebilmek için kaynaklarını verimli kullanıp, en fazla çıktıyı elde etmek zorundadırlar. Ancak günümüz piyasalannda maliyet tek rekabet unsuru değildir. Bunun yanında kalite, üretim esnekliği ve zamanında pazarda olabilmek de rekabet gücününün temel bileşenleri arasındadır. İşletmeler bu gücü ancak modern üretim yönetimi ve bilgi teknolojisini kullanarak artırabilirler. ÜRETİM KAYNAKLARI PLANLAMASI (MRP II) ise genel anlamda bu amaca hizmet eder. MRP II bir organizasyonda tüm faaliyetlerin, belirli bir veri tabanı çerçevesinde entegrasyonunu sağlayan bilgisayar olanaklan ile insanlar tarafından yürütülen bir sistemdir. Bu çalışmanın ilk bölümünde Üretim Kaynakları Planlaması'nı oluşturan alt sistemlerden Malzeme ihtiyaç Planlaması (MRP) anlatılmış ve ilgili gelişmiş diğer sistemlerden sözeditmiştir. II. ve III. Bölümlerde MRP II detaylı olarak incelenmiş veri tabanı ve yazılım sistemleri açıklanmıştır. IV. Bölümde ise MRP II 'nin etkinliğini arttıncr özelliklerinden biri olan Performans İzleme Ve Değerlendirme Çalışmalan açıklanmıştır. Son bölümde örnek bir üretim işletmesindeki MRP II veri tabanı kullanılarak iş istasyonu performansı incelenmiş ve verim kayıplarının nedenleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To be able to compete in today's globalizing markets, enterprises ought to utilize their resources very efficiently and so obtain the highest yield. But cost is not the only element for competition in markets. Besides cost; quality, flexibility especially in the production and punctuality are the cornerstones for an effective competition power. This can only be achieved and improved through a contemporary production management and high informative technology. In general, Manufacturing Resources Planning (MRP II) serves to this purpose. MRP II is a system which is managed by people with the aid of computers, within a framework of a specific database to render full integration of all activities of an organization. First part of the study consists of Material Requirement Planning (MRP) being one of the subsystems in the MRP II and other advanced systems related with them.Second and third parts analyze MRP II in detail and explain database and software systems. Fourth part covers performance monitoring and evaluation which are considered as important components to increase the efficiency of MRP II. Finally, workstation performance is being analyzed by use of MRP II database at a production unit taken as a sample and reasons for yield losses have been disclosed in the fifth part.