Antik kaynaklar ve güncel çalışmalar ışığında Sarmatlar - İskitler
Sarmatians - Scythians in the light of antique sources and actual works
  1. Tez No: 511412
  2. Yazar: UMUT BADAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALTUNGÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada incelenen konu Sarmatlar adlı millettir. Sarmatlar ve onların kolları milattan önce ve milattan sonraki dönemlerde yaşamışlardır. Bu millete ait genel bilgiler antik kaynaklardan gelmektedir, buna rağmen Sarmatlar kendilerine ait neredeyse hiç yazılı eser bırakmamışlardır. Bu sebepten dolayıdır ki onların dil, kültür ve kökenleri hep tartışılagelmiştir. Bu milletin neredeyse hiç yazılı eser bırakmamasından dolayı onların birçok yönünü aydınlatabilecek yöntemler ve bulgular genellikle arkeolojik bulgular ve modern araştırmalardır. Klasik kaynaklar da Sarmatlar hakkında bize bilgi vermektedirler ki onların verdikleri bu bilgiler bize Sarmatlar'ın kökenlerini aydınlatma konusunda önemli ölçüde fayda sağlamıştır. Bu çalışma yukarıda bahsi geçen antik kaynakların, klasik kaynakların ve modern araştırmalar gerekli görüldüğünde tercümesi yapılarak, diğer durumlarda Türkçe yazılmış eserler de kullanılarak incelenmiştir. Yurt içinde ve dahi yurt dışında Sarmatlar'ı konu alan araştırmalar yapılmıştır, bunun farkındalığında olarak bu tez çalışılmış ve yurt içinde daha önce yayınlanmamış olan bilgiler bulunup bu çalışmada yazılmıştır. Bunun yanı sıra Sarmatlar'ın kökenlerini aydınlatabileceği düşünülen kuramlar, çıkarımlar ve bulgular yine çalışmada yer almaktadır. Bu çalışmada, birinci bölümde antik kaynakların verdiği bilgiler aktarılmış, ikinci bölümde ise modern çalışmaların verdiği bilgiler okuyucuya sunulduktan sonra antik kaynaklardaki ve modern çalışmalardaki bilgiler harmanlanarak ortaya objektif olarak incelenmiş bir şekilde Sarmatlar'ın kökenlerine dair bulgular yazılmıştır. Başlıklar içerisinde bulgular ve düşünceler okuyucuya aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject that researched in that thesis is people called Sarmatians. Sarmatians and the tribes that belongs to them had lived in B.C and Anno Domini (after Christ). General Informatians that belongs to this nation comes from antic sources, nevertheless Sarmatians did not leave any written sources that belongs to them. For this reason their language, culture and origins has been debated. Since this nation did not leave any written sources the methods and materials that canshed light on the subject are archaeological materials and modern researches. Classical sources also gives us infromation about Sarmatians and so those informatians they give us very importantly helpful to shedding light on the origins of the Sarmatians. This thesis researched with usage of antic sources, classical sources and modern researches as mentioned above and translated by the author of thesis when its necessary otherwise used Turkish sources. Researches have done on Sarmatians inside and also outside of Turkey, knowing that this thesis researched the informations that never published in Turkey before and written in this thesis. Beside those, theories, inferences and discoveries that can shed light on origins of Sarmatians belongs to author of the thesis also featured in that thesis. Informations of antic sources featured in first chapter of this thesis, in second chapter after giving information of modern researches, results of objectively examined informations of antic sources and modern researches about origins of Sarmatians are displayed. In following title discoveries and inferences that belongs to author presented to readers.