Para istikrarının sağlanmasında Merkez Bankası-Hazine ilişkileri
Relations between Central Bank and treasury concerning monetary stability
  1. Tez No: 51144
  2. Yazar: İSMAİL UĞURAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KORAY BAŞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Merkez Bankası - Hazine ilişkileri, son yıllarda, iktisat politikası uygulayıcıları için büyük önem kazanmış bulunmaktadır. Para istikrarının sağlanması, gelişmiş ülkeler için olduğu kadar, hatta belki daha da fazla olmak üzere gelişmekte olan ülkeler için gerekli ve önemli bir iktisadi politika hedefi haline gelmiştir. Para otoriteleri olarak, Merkez Bankası ve Hazine, uyumlu ve dengeli bir işbirliği içerisinde, sözkonusu politika hedefi doğrultusunda hareket etmeyi stratejik bir davranış biçimi saymakta ve bunun için gerekli taktik manevraları uygulamaktadırlar. Çünkü, para otoıftelerinin parasal istikran gerçekleştirmeleri, müh ekonomi açısından fiyat, döviz kura ve faiz oranlarında da istikrarın sağlanması anlamına gelebilecektir. Ülkemizde, Merkez Bankası - Hazine ikilisinin başetmek zorunda olduğu ana mesele, kamu finansmanı açıkları ve bu açıkların hem sebebi hem de sonucu durumuna gelen kümülatif iç borçlanmadır. Tezimizin konusu, Merkez Bankası - Hazine ilişkilerinin Türk ekonomisi içinde derinliğini, etkinliğini ve para istikran üzerindeki etkilerini kavramaya / ortaya koymaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The relations between Central Banks and Treasury have covered importance and popularity in the recent years. The main theme and target of our study here, is to investigate the direct relation set up between the maintarance of monetary stability and the relations of Central Bank - Treasury. To analyze such a relation will give us the instabilities concerning pries exchange rates and interest caused by decisions and implementations of so - called monetary authorities, Central Bank - Treasury. The most important problem now in Turkish economy is the creeping inflation caused by public deficits. The latter has been deteriorating since 1990's because of accumulated interest of domestic borrowing stock. Turkey should decrease the public deficits and minimize the public Sector Borrowing Reguirement (PSBR) if she desires to get rid of high inflation. It is proposed in this study, in order to achieve this, domectic borrowing should be substituted with foreign exchange loans to be provided by whether Turkish Banking system and international financial circles. Yet, as seen, there is no other remedy but to decrease the high level of present interest rate and to increase the foreign exchange supply in national economy.