Yat turizm talebi ve Türkiye'de yat turizmine ve işletmeciliğine analitik bir yaklaşım
Yacht tourism demand and analytical approach to yacht tourism and yacht business administration in Turkey
- Tez No: 51145
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖCAL USTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
ÖZET Bu güne kadar sürekli dalgalanmalar gösteren ülkemiz yat turizm talebi, bu konuda henüz eksikliklerimiz olduğunu ve bu nedenle yat turizminde istikrarlı bir gelişme sağlanamadığını kabaca ortaya koymaktadır. Gerçekten de ülkemiz yat turizmi, yakın zamana kadar, yalnızca sahip olduğu doğal ve tarihi zenginliklere bağlı olarak pasif turizm faaliyeti diyebileceğimiz bir şekilde sürdürülegelmiştir. Daha sonraları, yat turizm faaliyetleri artmışsa da geçen zaman içinde, sahip olduğumuz bu zenginliklerin de bilinçli ve planlı, ya da planlandığı gibi turizmin hizmetine sunulamadığı görülmüştür. Bu ve bunun gibi nedenler, potansiyel yat turizm verilerimizin en iyi şekilde değerlendirilmesini ve yat turizmimizin hızla gelişmesini engelleyici bir unsur olarak karşımıza çıkmıştır. Yaptığımız incelemeler, önümüzdeki yıllarda ülkemize yönelik yüksek bir yat turizm talebi ile karşılaşılabileceğini göstermektedir. Ancak bu talebin efektif ve istikrarlı hale gelebilmesi, onu en iyi şekilde karşılayacak ya da doğal ve tarihi zenginliklerden en iyi şekilde yararlanılmasını sağlayacak alt ve üst yapı verilerinin olmasına bağlıdır. Başka bir deyişle, ülkemize yönelik yat turizm talebinin hacmi, bu talebi karşılayacağımız verilerin niteliği ve niceliği ile doğrudan ilişkilidir. Yukarıda söz edilen bu nedenler, ülkemiz yat turizminin hızla gelişmesini engellediği gibi, potansiyel yat turizm talebinin de daha az bir kısmının ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bunun için, bu durumu yaratan nedenlerin bir an önce belirlenmesi ve ortadan kaldırılması için gerekli çalışmaların yapılması zorunludur. Bu da bizi, ülkemizdeki yat turizmini arz, talep ve kurumsal alt yapı yönünden makro düzeyde; yat işletmeleri yönünden ise mikro düzeyde analiz eden bir çalışma yapmaya yöneltmiştir.Elde ettiğimiz sonuçlar, devlet tarafından yat turizminde önem taşıyan doğal kaynaklar, alt ve üst yapı olanaklarının daha planlı ve özendirici politikalarla geliştirilmesi, bunun yanında yat işletmelerimizin de ortak çıkarlarını koruyacak organizasyonları kurmaları ve işletmecilik ilkelerine göre faaliyetlerini sürdürecek işletme yönetimlerini oluşturmaları gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Until today; continous fluctuations which can be seen Turkey's yacht tourism demand, indicate that there have been some deficiencies and due to that there have not been stable developments in this sector yet. In fact; so far Turkish yacht tourism has been mainly based on the natural and historical richnesses, and this may be designated as a passive tourism activity. Altough yacht tourism activities are increased today, the natural and historical richness of our country have never consicously served the yacht tourism sector in the planned way. Such reasons prevent the rapid development of the yacht tourism and the profitable use of potential yacht tourism facilities. Our studies show that Turkey may face a high yacht tourism demand in the near future. But the effectiveness and the stability of this demand depend on the facilities of infrastructure and superstructure which will provide the possibility of making use of the natural and historical richnesses or will cover the expected demand. In other words, the intensity of the demand of the yacht tourism in Turkey is directly related with the quality and the quantity of the facilities which will help us cover that demand. The reason stated above not only prevent the rapid development of yacht tourism in Turkey but also decrease the potential demand to Turkish yacht tourism. Therefore, studies which are essential to remove such defficiensies should be set about at once. So, we are led to make a study which is targetted to analyse the Turkish yacht tourism in the macro level (involving supply, demand and infrastructure), and in the micro level (involving the yacht enterprises). The results of this study indicate that, the natural sources, infrastructure and superstructure which are essential for yacht tourism should be imroved bythe state with more planned and motivating policies, and in addition to that, organizations which will aim at protecting the mutual interests of yachting enterprises should be set up and yachting enterprises should be run on the bias of administration principles to continue their activities.