Anti-enflasyonist iç borçlanma politikasının kamu açıkları üzerindeki etkileri (Türkiye örneği)
Effects on anti-inflantionist domestic borrowing policy on public deficit (Turkey's sample)
- Tez No: 51150
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEVRİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET 1980'li yıllarla birlikte hızla artan kamu kesimi açığı ve bu açığın finansman biçimleri Türkiye ekonomisi üzerinde önemli etkiler yapmış, birçok sorunun temel nedenlerinden birini oluşturmuştur. Devletin giderek artan harcamalarının en kolay finasman yolu borçlanma olarak görülmüştür. İç borçlanma ise her açıkla karşılaşıldığında başvurulan bir yol olmuştur. Kamu kesimi açığının para basma yoluyla giderilmesinin ülkeyi aşın enflasyonist bir ortama sürükleyeceği dikkate alınarak iç borçlanma yolu tercih edilmektedir. Ancak iç borçlanma o kadar sık başvurulan bir yol olmuştur ki, sonuçta borçlanma eski borcu ödemenin bir yolu haline gelmiştir. Bu durum, kamu kesimi açığı-iç borçlanma-enflasyon kısır döngüsüne neden olmuştur. Kamu kesiminde ciddi bir reform yapılmaksızın bu kısır döngüden kurtulmak da mümkün görülmemektedir. Kamu kesimi reformu, gelirleri arttırıcı, giderlerini azaltıcı ve kamu tasarrufunu sağlayıcı bir oluşumu ifade etmektedir. Böyle bir reform ne kadar zorunlu olursa olsun, Türkiye'nin egemen siyaset anlayışı, bu zorunluluğun önündeki en büyük engellerden biridir. Bu konuda, toplumun tüm kesimlerince genel kabul görecek bir politikanın oluşturulması ve uygulanması, Türkiye'nin kamu açıklarından kaynaklanan derin bir ekonomik kriz yaşama olasılığını ortadan kaldıracak en büyük güç olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the beginning of the last decade, rapidly growing public sector deficit and its financing had unfavorable influences on Turkish economy and became the main reason of many problems faced during this time. Domestic borrowing is perceived as the easiest way of confronting the public sector deficit. Considering the inflationist pressures created by issuing money to dissolve the public sector deficit, domestic debts became common way of financing these debts. But the application of domestic debt has increased so much that as a result domestic borrowing became the way of paying back of the previous debts. The situation resulted in a vicious circle among public sector deficit, domestic borrowing and inflation. Without a serious reform on public sector, it seems imposibble to overcome this unfavorable situation. A well-defined public sector reform has to support increasing the public revenues while decreasing the expenditures and motivating savings. No matter how important this reform is, the current political sense is the major obstacle before the reform requirement. It seems that the way for not facing new economic crises originating from public sector deficits can be achieved by forming acceptable policies which satisfy the expectations of all community.