Taksi şoförlerinin mesleki risklere yönelik bilgi düzeyleri ve korunma yöntemlerinin değerlendirilmesi
An assessment of taxi drivers' knowledge level of occupational risks and prevention methods
- Tez No: 511508
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA NURAN EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Taksi şoförlerinin mesleki risklere ilişkin bilgi düzeyleri ve korunma yöntemlerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan bu araştırma tanımlayıcı araştırma türündedir. Taksi sayısı 40 ve üzeri olan toplam 9 taksi durağı çalışma kapsamına alınmıştır. Bu 9 taksi durağına kayıtlı 497 takside çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 524 taksi şoförü çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak taksi şoförlerine yönelik mesleki risklere ilişkin bilgi düzeyleri ve korunma yöntemlerini belirlemek amacıyla literatürden yararlanılarak araştırmacı tarafından anket formu hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research which was conducted to assess taxi drivers' knowledge level about occupational risks and prevention methods was designed in a descriptive manner. A total of 9 taxi ranks involving 40 taxis and over were included in the study. Study sample consisted of 524 taxi drivers who were working in the 497 taxis registered with these 9 taxi ranks and accepted to participate in the survey. To collect data, a questionnaire was developed by the researcher through benefiting from the literature to determine taxi drivers' level of knowledge and prevention methods related to occupational risks.